Okolo Slovenska 58.ročník 3.jún - 7.jún 2014

Twitter  

Medzinárodné cyklistické preteky Okolo Slovenska dnes predstavujú najvýznamnejšie etapové meranie síl u nás. Preteky prešli rôznymi vývojovými štádiami. Vždy to boli klasické etapové preteky, na ktoré radi chodili nielen domáci, ale aj zahraniční cyklisti.

 

 

Preteky sa, rovnako ako vlani, uskutočnia na cestách východného, stredného i západného Slovenska. Štart sa uskutoční v Stropkove, kde v roku 2013 štartovala druhá etapa. Historickú premiéru bude mať v rámci pretekov Okolo Slovenska tímová časovka, ktorá bude úvodnou etapou s cieľom tiež v Stropkove.

Hoci druhá etapa povedie, rovnako ako vlani, zo Stropkova do Liptovského Hrádku, nepovedie po celkom rovnakej trati. Bude kratšia, ale zároveň to bude jediná etapa, v ktorej cyklisti absolvujú viac ako dvesto kilometrov.

Tretia etapa zavedie cyklistov do Handlovej, kde bol štart i cieľ 2. etapy pretekov v roku 2011. Na jej trase cyklisti zdolajú najvyšší bod tohtoročnej trasy – sedlo Čertovica.

Štvrtá etapa odštartuje v Handlovej a vyvrcholí v Leviciach. Ak nepočítame úvodnú tímovú časovku, bude to najkratšia etapa zo všetkých s hromadným štartom v 58. ročníku. Štyri vrchárske prémie na jej trase zrejme rozohrajú ešte zaujímavú partiu o tričko najlepšieho vrchára.

Piata etapa totiž už bude bez kopcov. Viac ako 178 km však môže ponúknuť aj tak rad možností na dramatické súboje, ak už skôr nebude rozhodnuté...

Veríme, že tentoraz už naozaj preteky ukončíme ako tradične v posledných rokoch, s výnimkou toho minulého, v hlavnom meste Slovenskej republiky. Vlani však „zapracovala“ vyššia moc, do Bratislavy pretekom zahatali cestu záplavy.

Zloženie pelotónu ešte zostane na pár týždňov pre média tajomstvom. Súvisí to aj s tým, že niektoré kontrakty ešte nie sú definitívne uzavreté a organizátori dbajú na to, aby bolo osadenie čo najkvalitnejšie, ale zároveň, aby existovala aj možnosť, že o body do klasifikácie UCI budú môcť bojovať aj Slováci.

Čo je však už dnes isté – spomedzi 22 tímov budú štyri domáce – tri kontinentálne tímy Dukla Trenčín – Trek, Epic Janom Greenway, CK Banská Bystrica a jedno regionálne družstvo.

V pelotóne by mali byť, podľa doterajších prihlášok, cyklisti zo štyroch kontinentov - Európy, Ázie, Ameriky a Oceánie. Okrem 21 európskych tímov sme potvrdili prihlášku aj jednému kontinentálnemu tímu z Ázie.

V pelotóne však nebude chýbať aj jeden „reprezentant“ z piateho kontinentu – Afriky. Bude ním hlavný rozhodca z Juhoafrickej republiky, ktorého nominovala na naše podujatie Medzinárodná cyklistická únia – UCI.

Predohrou dojazdu záverečnej etapy z Levíc do Bratislavy bude aj premiérový ročník podujatia ENERGIA NA KOLESÁCH – OKOLO SLOVENSKA PRE VŠETKÝCH, masové podujatie pre cyklistov každého veku na trase z Gabčíkova do Bratislavy.

TERMÍN PRETEKOV

3. – 7. júna 2014

ŠTART PRETEKOV

Stropkov

CIEĽ PRETEKOV

Bratislava

CELKOVÝ POČET KILOMETROV

722,4 km

POČET PRETEKÁROV

132

POČET TÍMOV

22

POČET VRCHÁRSKYCH PRÉMIÍ

10

POČET RÝCHLOSTNÝCH PRÉMIÍ

8

HLAVNÝ ROZHODCA UCI

Craig Hawtrey (Juhoafrická republika)

ANTIDOPINGOVÝ KOMISÁR UCI

Lovro Ziberna (Slovinsko)

3. 6.

1. ETAPA

STROPKOV – STROPKOV

(tímová časovka na 15,4 km)

4. 6.

2. ETAPA

STROPKOV – LIPTOVSKÝ HRÁDOK

(200,6 km – 2 vrchárske prémie)

5. 6.

3. ETAPA

LIPTOVSKÝ HRÁDOK – HANDLOVÁ

(173,8 km – 4 vrchárske prémie)

6. 6.

4. ETAPA

HANDLOVÁ – LEVICE

(154,0 km – 4 vrchárske prémie)

7. 6.

5. ETAPA

LEVICE – BRATISLAVA

(178,6 km)

 

Twitter  
Prihlásiť Zaregistrovať

Prihlásenie k vášmu účtu

Užívateľské meno *
Heslo *
Pamätaj si ma

Vytvoriť účet

Polia označené hviezdičkou (*) sú povinné.
Meno *
Užívateľské meno *
Heslo *
Overenie hesla *
E-mailová adresa *
Overenie e-mailovej adresy *

Sledujte nás:

facebook