Spinning - jedna z mozností, ako cez zimu udrzat formu

Twitter  
 Tak nám vonku nasnezilo, ochladilo sa. Väcšina z nás uz ulozila svojich duralových a karbonových milácikov k zimnému spánku. A  teraz nám v hlave víria myšlienky, akým spôsobom nezleniviet, vyuzit aj tento chladný cas na udrzanie tvrdo nadretej kondicky, prípadne si tú svoju vylepšit. Niektorí vyuzívajú rôzne trenazéry, iní zase behávajú. Jedným zo spôsobov zimného vyzitia sa, môze byt aj spinning. A o tomto spôsobe sme sa zhovárali s Jankou Smatanovou, inštruktorkou spinningu a majitelkou spinningového štúdia.

 

Predpokladám, ze väcšina bajkerov vie co to spinning je. Ale mozno sa nájdu aj taký, ktorým toto slovo nic nehovorí. Ako by si takémuto úplnému laikovi priblízila, co to spinning je?

 

Spinning je kondicné cvicenie zalozené na jazde na špeciálne upravenom stacionárnom bicykli. Tiez sa pouzíva názov indoor cycling, kedze sa jedná o jazdu vo vnútri v  štúdiách , fitness centrách. Jazdí sa v skupine pod  vedením školeného inštruktora za doprovodu stimulujúcej hudby . Jedná sa o špeciálny tréning ktorý slúzi k rozvoju a zlepšeniu kondície, zdatnosti, výkonnosti a zdravia. A pod správnym vedením školeného inštruktora  je vhodnou aeróbnou aktivitou k spalovaniu tukov a zbavenia sa nadbytocných kíl. A to nehovorím o tom ako si dobre "vyvetráte" mysel.  

 

Kedy a koho napadlo „spinnovat“?

 

História spinnigu je spojená s menom  cyklistu a ultraatleta Johnattana Goldberga. Najskôr Johnattan vyuzíval stacionárny bicykel pri vlastných tréningoch , co bezne robia mnohí profesionálni cyklisti, az neskôr  ho predstavil svojim priatelom a klientom a zostavil aeróbny program /r.1989/. Dalším krokom bolo podpísanie zmluvy s renomovaným výrobcom bicyklov na výrobu spinerrov.  Spinning program sa zacal jazdit v jeho centre v San Monice v Kalifornii a postupne sa rozšíril do celého sveta.

  

Kto by sa dal povazovat za priekopníka spinningu na slovensku?

 

Spinning program  na slovensko uviedla ceské spolocnost Schwin , neskôr Star Trac / jedným zo školitelov je Tomáš Krmícek/ , a neskôr slovenská firma Tomahawk Handlová / školitel Marián Kovács. Takisto s lekciami indoor cycling  je spojené meno jedného s našich olympionikov  v horskej cyklistike - Luboša Kondisa.

 

Pre aké typy ludí je spinning urcený?

 

Spinning je urcený všetkým ktorý sa chcú starat o svoju kondíciu, zdravie a postavu. Je vhodný pre muzov ako i pre zeny,  bez vekového obmedzenia. Lekcie sú ideálnym prostriedkom pre tých ktorý si chcú zlepšit kondíciu a zhodit nejaké to kilo, ale i pre športovcov, ci uz  rekreacných alebo profesionálnych ako príprava pre všetky druhy športov.  S pouzitím meracov  tepových frekvencií je mozné stimulovat konkrétnu tréningovú zátaz.

 

Ako môze spinning  pomôct, okrem udrziavania kondície cez zimu, mne ako bajkerovi? Dá sa vyuzívat aj ako doplnok tréningu cez hlavnú sezónu? Zhrnme hlavné prínosy.

 

Tréningy  na spinnigových bicykloch pre športovcov - bikerov  v zimnom období sú velkým prínosom  nielen v udrzaní si získanej kondície, ale i v ich posune vo vytrvalosti, rýchlosti, výbušnosti ci intervalovom tréningu. Je pre nich zostavený tréning nielen vytrvalostný ale i regeneracný, ba nie je problém zostavit tréning charakteru Race day - závod, casovka, vyvrcholenie tréningu. Zacat sezónu s telom ktorého kondícia a sila je vo vynikajúcej forme, je velkým prínosom k dobrým výsledkom pocas sezóny. Cez hlavnú sezónu je najdôlezitejší tréning vonku v teréne, ci na ceste alebo v horách, no nielen pocas zlého pocasia ale i tréning pred pretekmi na spinningu je dobrý krok pre telo a môzete si otestovat ako na tom ste. A regeneracný tréning s dôsledným stretchigom pod vedením odborníka je balzamom na telo i mysel. K tomu samozrejme patrí správna výziva, doplnky výzivy a regenerácia. A to vie tiez poradit školený inštruktor .

 

Potrebujem nejakú špeciálnu prípravu, ked chcem zacat so spinningom?

 

Lekcie spinnigu/ indooor cyclingu  môzu navštevovat ludia netrénovaní i trénovaní. Samotná príprava zacína na prvých tréningoch kedy inštruktor krátko skonzultuje s klientom ako na tom klient je nielen fyzicky ale i zdravotne, co od tréningu ocakáva, vysvetlí nielen technickú stránku  bicykla, charakter lekcie a prácu na bicykli. Pocas lekcie sleduje a opravuje jazdu nielen nových klientov ale i tých ktorí navštevujú lekcie uz dlhšie. Do rozpisu štúdia máme  zaradené  lekcie pre zaciatocníkov, kedy sa venujeme "novácikom"  s osobným prístupom.

 

Co si mám na tréning doniest? Co je vhodné na oblecenie?

 

Kedze lekcie spinningu navštevujú nielen cyklisti , nie je potrebné aby si na tréning hned zadovázili špeciálne cyklistické oblecenie a obuv. Je však dôlezité aby oblecenie i obuv boli pre klienta príjemné a aby sa cítil na lekcii príjemne. Casom si aj tak zadovázia správne športové oblecenie ktoré im zabezpecí komfort jazdy, a sú uspôsobené pre jazdu na bicykli. Na dres, tricko a nohavice odporúcam materiály ktoré dobre odvádzajú  pot od tela , sú elastické a vzdušné.  Je výborné ak si zadovázia cyklistické nohavice s vypchávkou , krátke alebo pod kolená. Kedze pri jazde je chodidlo opakovane zatazované a je v neustálom kontakte s pedálom, odporúcam klientom zadovázit si špeciálne cyklistické tretry alebo športovú obuv s tvrdou podrázkou a z priedyšného materiálu. Cyklistické rukavice slúzia pre zmiernenie tlaku  ktorý vyvíjame na riadidlá a zabezpecia ochranu pred  klzaním sa rúk po ich povrchu . A aj proti potu . K výbave patrí jeden uterák na jazdu, jeden do sprchy a kvalitná  cca 1 litrová flaša na vodu. Pitný rezim je taktiez dôlezitý, ale aj  to poradí inštruktor.

 

Ako prebieha samotný tréning?

 

Lekcia trvá 60 minút a jej skladba pozostáva z privítanie sa s klientom, nastavenie bicykla, nasleduje 40 minútová lekcia v ktorej sa striedajú rôzne profily jazdy a intenzita zatazenia.  Na zaciatok lekcie je  rozjazdenie na zahriatie organizmu , príprava na zátaz , a  na záver vyjazdenie a natiahnutie svalov. Štúdio má zaradené i predlzené tréningy pre športovcov, lekcie pre firmy a školy.

 

Kolko ludí býva v skupine na tréningu?

 

Pocet klientov závisí od vybavenia štúdia bicyklami. Samozrejme menší pocet je výhodou pre inštruktora, má lepší kontakt s klientmi a nie je problém odkontrolovat ich jazdu. Ja sa drzím v štúdiu tejto zásady, radšej výborná kvalita ako kvantita :)

 

Mám doma klasický stacionárny bicykel, dá sa spinnovat aj na nom? V com je rozdiel medzi spinningovým stacionárom a klasickým? Na klasickom stacionárnom bicykli nie je mozné jazdit ako na spineri, stacionárny bicykel nie je uspôsobený na jazdu v stoji.  Spineri sú robusnejšie , stabilnejšie, ich hmotnost je vyššia . Chýba tu volnobeh, co umoznuje jazdu zo sedla a sliapat v stoji.  Tým imitujeme jazdu do kopca. Bicykle sú vybavené špeciálnymi riadidlami ktoré umoznujú  pohodlné drzanie v rôznych polohách.

 

Na zaciatku sme si spomenuli, ze spinning je hlavne kolektívne cvicenie. Je spinning individuálny  ešte vôbec spinningom? Samozrejme je mozné zabezpecit si bicykel aj na domáce pouzitie, avšak  to co je jedinecné na lekcii spinningu sa vytratí. Atmosféra skupiny ktorá sa povzbudzuje, podporuje a predáva si svoje poznatky je fantastickým stimulom pre kazdého.  Taktiez vedenie profesionálnym inštruktorom ktorý zostaví charakter lekcie, dramaturgiu , výber hudby , sleduje a koriguje vašu jazdu, poradí vám a vyburcuje vás do výkonov ktoré clovek doma sám nepodá, je to co robí lekcie spinningu tak jedinecnými. Lekcie sú z väcšieho percenta úspešné vdaka ludom a nie vdaka bicyklom. A i na káve, pivku  je lepšie s priatelmi ako ked je clovek sám :)

 

Ako dlho sa ty venuješ spinningu?

 

Ja som sa stala inštruktorom  pred štyrmi rokmi. Som trénerka viacerých kondicných , silových i regeneracných foriem, avšak moje skúsenosti so spinningovými  lekciami sú vynikajúce . Pokial sa klient rozhodne pravidelne chodit na lekcie,  výsledok je zarucený.  Ak má záujem zostavím mu program ktorý je vhodný na dosiahnutie ciela, a tento ciel urcite dosiahne. Ci je to chudnutí alebo o zlepšení si kondície. Spolu so spiningom som sa zacala venovat aj amatérsky horskej  cyklistike, a sama som si tento rok overila pozitívne výsledky na cyklistických maratónoch . Skoncila som na stupni vítazov , ako prvá.  :) A to ze sa ludia u nás na lekciách cítia vynikajúco, ze dosahujú výsledky mi potvrdzujú ich slová. Netreba sa spinningu  „bát“, je to super šport a zábava.

 

Ak máte záujem vyskúšat si spinning  pod vedením školených inštruktorov a inštruktoriek, ste z Povazskej Bystrice a okolia, rada vás privítam v našom spinningovom štúdiu  na adrese : námestie  Andreja  Hlinku 34 /budova Satesu / , Povazská Bystrica / 0905 827 438, 0911 827 438 /

 

Janka, dakujem ti za rozhovor a zelám vela spokojných „spinningových nadšencov “.

Twitter  
Prihlásiť Zaregistrovať

Prihlásenie k vášmu účtu

Užívateľské meno *
Heslo *
Pamätaj si ma

Vytvoriť účet

Polia označené hviezdičkou (*) sú povinné.
Meno *
Užívateľské meno *
Heslo *
Overenie hesla *
E-mailová adresa *
Overenie e-mailovej adresy *

Sledujte nás:

facebook