Výzivové tipy: Biorytmy: Ako pracovat s prirodzeným denným rezimom

Twitter  

 Ako sú nastavené biologické procesy v našom tele a preco je dobré sa nimi riadit? Kedy sú naše orgány najaktívnejšie? To sú informácie, ktoré nám môzu pomôct v beznom zivote ako s fyzickou i psychickou rovnováhou, tak aj  s fyzickou aktivitou. Precítajte si preto, co hovorí špecialista na výzivu Peter Jez o tom, ako náš organizmus funguje.

 

Väcšina ludskej populácie si uz ani nespomenie, ze boli doby, ked sa zivot riadil predovšetkým východom a západom slnka. A to je prícina toho, preco stále dookola riešime problémy s chronickou únavou, depresiami, rôznymi neurózami a rozmýšlame nad tým, kam sa podela naša vitalita. Nemôzeme nájst stratenú fyzickú a duševnú kondíciu aj napriek tomu, ze odpoved na otázku, kam zmizla, je uz dlhé roky známa. Neriadime sa totiz svojimi biorytmami.

Clovek je súcastou prírody – o tom niet pochýb. Bohuzial, väcšina z nás si len zriedkakedy uvedomí, ze by sme túto skutocnost mali viac rešpektovat. Vnímat prírodné zákony neznamená len, ze ochránime prírodu, ale v konecnom dôsledku si tak strázime i svoje zdravie. Všetky deje, ktoré sa v prírode odohrávajú, sa riadia casom, prebiehajú teda v urcitých biorytmoch. Je nespochybnitelné, ze keby sme sa viac riadili biorytmami, tak by bol náš zivot jednoduchší. Mohli by sme napríklad efektívnejšie mysliet, pracovat a podobne. Alebo tí, ktorí chcú povedzme schudnút, by to prostredníctvom biorytmov dokázali lepšie, rýchlejšie a lahšie.

Na rozdiel od prírody, ktorá aj napriek tomu, ze je clovekom znásilnovaná,  nepodlahla a stále sa riadi svojím vnútorným biologickým casom, my ludia sme kapitulovali. Situácia je, bohuzial, taká, ze sa uz ani nevieme riadit tikotom svojich biologických hodín. Podme sa teda podrobne aspon zoznámit s tým, co naši predkovia vnímali ako úplnú samozrejmost, teda s denným 24-hodinovým biorytmom. Ten nám ukazuje, kedy máme najvyššiu výkonnost a kedy by sme mali skôr relaxovat. 

Ako funguje naše telo?

Základnou informáciou je, ze vnútorné orgány majú tiez svoj biorytmus a v danom konkrétnom case je vzdy niektorý z orgánov aktívnejší nez ostatné.

01 – 03.  hod. … pecen
03. – 05. hod. … plúca
05. – 07. hod. … hrubé crevo
07. – 09. hod. … zalúdok
09. – 11. hod. … pankreas  
11. – 13. hod. … srdce
13. – 15. hod. … tenké crevo
15. – 17. hod. … mocový mechúr
17. – 19. hod. … oblicky
19. – 21. hod. … mozog

21. – 23. hod. … pohlavné orgány
23. – 01 hod. … zlcník

Podla uvedených orgánových hodín si môzeme lahko nastavit svoje denné cinnosti a aktivity. Jednoducho zistíme, kedy je vhodná doba na odpocinok, fyzické aktivity, štúdium, prácu, tvorivú cinnost atd.

Ako môze prakticky vyzerat 24 hodín v rámci biorytmov 

5 – 7 hodín

Funkcia hrubého creva je na vrchole cinnosti, stúpa krvný tlak, telo reaguje citlivo na bolest, máme velmi vysokú telesnú imunitu, stúpa produkcia hormónov, zlcník a tenké crevo pracujú na minimum, naplno sa rozbieha krátkodobá pamät. Je vhodná doba na vyprázdnovanie hrubého creva, práve teraz je dobré si napr. zopakovat slovícka v cudzom jazyku, ktoré sme sa predchádzajúci vecer naucili.

7 - 9 hodín

Imunitný systém pracuje na maximálne obrátky, vrcholí cinnost zalúdka, medzi 7. – 8. hodinou je vhodná doba na ranajky, stúpa srdcová aktivita a máme vyšší krvný tlak. V dôsledku toho stúpa aj psychická aktivita – lepšie sa sústredujeme, oproti tomu naša pecen pracuje v najúspornejšom rezime. V tomto case sme tiez  menej citliví na bolest.

9 – 11 hodín

Naša výkonnost je najvyššia v rámci dopoludnia, a pokial sme dobre a správne ranajkovali, pracuje organizmus v maximálnom duševnom a fyzickom rezime, vrcholia funkcie podzalúdkovej zlazy a sleziny, máme dobré trávenie, srdce uz pracuje naplno. Oproti tomu plúca pracujú minimálne, v tomto case lahko zvládame pracovné úlohy a dobre sa ucíme. Máme aj najviac nápadov, je vhodná doba napr. na skúšku, rýchlo a lahko sa ucíme novým veciam.

 11 – 13 hodín

Okolo dvanástej hodiny sa postupne dostavuje únava a koncí doba vynikajúcej psychickej a fyzickej výkonnosti, srdce pracuje s maximálnym úsilím, máme najvyššie hodnoty krvného obehu. Oproti tomu pecen znizuje svoju výkonnost a s minimálnym úsilím pracuje aj hrubé crevo.

 13 – 15 hodín

Tenké crevo pracuje naplno, sme vycerpaní a potrebujeme spánok. Náš zalúdok pracuje s minimálnym úsilím, v úspornom rezime sa nachádza aj pecen, klesá telesná energia, naše zmysly a psychika sú na vysokej úrovni, sme odolní proti bolesti. Okolo trinástej hodiny je vhodná doba na obed, medzi 14. – 15. hodinou je priaznivá doba na bolestivý lekársky zákrok. 

15 – 17 hodín

Na vrchole cinnosti sa nachádza mocový mechúr, ktorý má teraz najviac energie, minimálnu cinnost vyvíjajú pankreas a slezina. Organizmus velmi dobre reguluje svoju teplotu, okolo sedemnástej hodiny je teda vhodná doba na návštevu sauny. Krivka energie pomaly stúpa, mali by sme sa venovat skôr psychickým cinnostiam, s prílivom novej energie sme vnímavejší a naša dlhodobá pamät je vo vynikajúcej kondícii – ideálny cas  na ucenie, vzdelávacie kurzy a pod.

17 – 19 hodín

Oblicky a následne aj nadoblicky sú na vrchole svojej cinnosti, organizmus v tomto období lahko prekonáva fyzickú zátaz. Sme psychicky odolní, naše plúca pracujú naplno, svaly sú silné a pripravené na maximálnu zátaz a výkon, vhodný cas na športové aktivity.

 19 – 21 hodín

K vrcholu svojej cinnosti sa blízi mozog, okolo devätnástej hodiny sa však znizuje psychická sviezost a môzu sa dostavit pocity podrázdenosti ci náladovosti. Medzi 19.  – 20. hodinou zlahka stúpa krvný tlak, tráviaci systém sa pripravuje na odpocinok, tenké crevo pracuje na minimum. Okolo 20. hodiny  zacína opät dobre fungovat dlhodobá pamät, ale napr. naše chutové bunky pracujú v tomto case tiez velmi dobre, medzi 19. – 20. hodinou  je teda aj vhodná doba na lahkú veceru.

21 – 23 hodín

Dochádza k poklesu krvného tlaku, na vrchole cinnosti sú pohlavné orgány a zacínajú stúpat hladiny niektorých hormónov. Okolo 21. hodiny pracuje  mozog výborným tempom,  je teda vhodný cas na duševnú prácu. Okolo 22. hodiny sa upokojuje psychika, v útlme sa nachádza aj látková výmena, telo sa zacína pripravovat na spánok. Oproti tomu regeneruje koza, vlasy a nechty, organizmus odstranuje neziaduce látky.

23. – 1 hodina

Zlcník pracuje na najvyššie obrátky, minimálnu cinnost vyvíjajú oblicky. Telo je citlivé na bolest, dochádza k najväcšiemu útlmu duševných schopností, imunitný systém intenzívne pracuje a telo produkuje maximum imunitných buniek, mali by sme spat.

 1 – 3 hodiny

Cas, v ktorom najväcšiu aktivitu vyvíja pecen. Máme pomalý dych aj pulz, nízky krvný tlak a naše telo je totálne vycerpané, mozog je tiez vypnutý, reakcné schopnosti sú velmi nízke. Najrizikovejšia doba pre tých, ktorí pracujú v nocnej zmene.

 3 – 5 hodín

Plúca pracujú s maximálnym úsilím, krvný tlak je najnizší, zacína sa zbystrovat sluch, telesná aktivita je na minime. Vodici pozor, práve toto je najrizikovejšia doba na vedenie motorového vozidla!

Ak si chceme perspektívne udrzat pevné zdravie alebo nieco vo svojom zivote zmenit k lepšiemu, môzu byt uvedené informácie strucným návodom ako na to. Všetko zivé na Zemi je podriadené neustálemu vývoju a zmenám, ktoré prebiehajú v urcitých cykloch. Biorytmy, ako vyplýva z predchádzajúceho textu, tie neustále zmeny vyjadrujú.  My ludia sme neoddelitelnou súcastou tohto systému, a tak by sme mali niektoré zákony zobrat vo vlastnom záujme aspon na vedomie.

 Autor: Peter Jez, odborný výzivový poradca, www.faktorplus.cz

Zdroj: http://www.aminostar.com

 

Twitter  
Prihlásiť Zaregistrovať

Prihlásenie k vášmu účtu

Užívateľské meno *
Heslo *
Pamätaj si ma

Vytvoriť účet

Polia označené hviezdičkou (*) sú povinné.
Meno *
Užívateľské meno *
Heslo *
Overenie hesla *
E-mailová adresa *
Overenie e-mailovej adresy *

Sledujte nás:

facebook