Výzivové tipy: Iontové nápoje ako zdroj chýbajúcich minerálnych látok

Twitter  

 V  minulom diele výzivových tipov ste sa dozvedeli, co, ako, kedy a v akom mnozstve pit, aby bol váš organizmus dostatocne zavodnený. Dnes sa dozviete, ako okrem vody samotnej doplnit v tele aj  minerály a dôlezité látky, a to prostredníctvom iontových nápojov. Viete, co je to osmolalita a preco je v súvislosti s iontovými  nápojmi dôlezitá? A ze iontové nápoje nie sú len pre vrcholových športovcov? Cítajte clánok výzivového odborníka Petra Jeza.

 

 

 

 

 

 

 

Co máme pit a aké sú nápoje pre športové a pohybové aktivity/fyzickú zátaz?

Ako je známe – nedostatok tekutín vedie k dehydratácii, ale vieme tiez, ze pocas fyzického výkonu musíme po urcitom case doplnovat aj úmerné mnozstvo minerálnych látok, o ktoré prichádzame. Ak bude športový výkon trvat dlhšie nez 0,5 hodiny, je ziaduce doplnovat minerálne látky, ktoré strácame. Na tento úcel nám slúzia tzv. iontové a energetické nápoje, ktoré, bohuzial, aj v dnešnej dobe pouzívajú skôr športovci ako bezná populácia.

Komu sú iontové nápoje vlastne urcené? 

Proste všetkým, co ich potrebujú. Zatial stále nemáme v mysli zakódované, ze fyzický výkon nemusí mat iba športový charakter, ze aj nešportovec vykonávajúci namáhavú cinnost v dlhšie trvajúcom casovom úseku (priblizne viac ako 90 min) by mal venovat pozornost iontovým a energetickým nápojom. A pokial má niekto zamestnanie, ktorého predmetom je prevazne dlhotrvajúca fyzická práca, môze ju s istotou povazovat za športový výkon, ktorý si ziada doplnenie minerálnych látok. U týchto ludí má preto uzívanie iontových nápojov svoj nepopieratelný  dôvod.

Ak hovoríme o tom, komu sú iontové nápoje urcené, nemali by sme zabúdat ani na mládez. Napriek tomu, ze vo vztahu k nej je pouzívanie špeciálnych nápojov chúlostivou témou, praktické skúsenosti vykazujú vo výsledkoch skôr pozitívne ako negatívne úcinky na zdravie týchto jedincov. Dôlezité však je, aby nápoje špecifického charakteru boli mládezi indikované v urcenom mnozstve, case a za aktuálnych podmienok. Tieto kritéria by mal zabezpecit metodický a trénersky personál, ktorý disponuje v danej oblasti potrebným vzdelaním a istými skúsenostami.  V súcasnosti uz ponúka svoje sluzby aj mnoho výzivových poradcov, ktorí by mali byt garantom úcinnej a zdraviu neškodnej indikácie špeciálnych športových nápojov. Ved k strate tekutín a minerálnych látok v nich obsiahnutých nedochádza iba u dospelých jedincov, ale aj u mládeze. A ak sa pozrieme na športové výkony a zátaz  v dorasteneckej ci juniorskej kategórii, uvidíme, ze ich výkony nie sú mnohokrát o nic horšie v porovnaní s úrovnou kategórie dospelých. Tak preco im neponúknut zdraviu neškodný a kvalitný pitný rezim?

Ako vyberat?

Pravdou je, ze úroven a kvalitu výrobkov, ktoré trh ponúka, by sme mali starostlivo skúmat. Nejde ani tak o hladisko zdravotné (z tohto pohladu si uz jednotliví výrobcovia kvalitu strázia), ako skôr o proklamované úcinky ponúkaných nápojov. Mnohokrát sa stretávame s tým, ze efekt ponúkaného produktu je skôr psychologicky ( tzn. placebo neublízi, ale ani nepomôze). A to sú potom zbytocne vynalozené investície. V súcasnosti sa uz v Ceskej republike predávajú nápoje, ktoré majú vysokú kvalitu ako z pohladu ich zlozenia, tak aj z hladiska zdravotnej bezchybnosti. Xpower napr. ponúka výrobky, ktorých kvalita nie  je garantovaná iba normami a legislatívou, ale je tu aj spätná väzba zo skúseností ludí a športovcov, ktorí ich pouzívajú a sú súcastou Xpower Profi Teamu (napr. ceská biatlonová jednotka medzi zenami Veronika Vítková, o úcast na olympiáde v Londýne usilujúci sa maratónec Róbert Krupicka, najlepšia ceská triatlonistka Vendula Frintová, majster republiky v zjazde na horských bicykloch  Peter Trešnák a další).

Druhy iontových nápojov

Základom pre rozdelenie iontových nápojov je tzv. osmolalita – teda látkové mnozstvo osmoticky aktívnych látok rozpustených v 1 kg vody. V krvi sú najdôlezitejšími draslík (K), sodík (Na) a chloridy, predovšetkým chlorid sodný (NaCl). Osmolalita sa udáva v miliosmoloch na 1 kg. Ak privádzame do organizmu vodu a minerálne látky, tak by mali byt v rovnováhe, ktorú urcuje práve osmolalita. Ak chceme rozdelit iontové nápoje podla ich druhu, musíme vediet, ze ich osmolalitu ovplyvnujú všetky látky v nich rozpustené.

Podla výšky osmolality delíme potom iontové nápoje na:

·         izotonické – ktoré majú rovnakú osmolalitu ako krv, tie sú vhodné skôr na doplnenie tekutín po zátazi v regeneracnej fáze, pretoze v priebehu zátaze by vdaka zhodnej osmolalite s krvou mohlo dôjst k vyššiemu príjmu elektrolytov a tak k narušeniu osmotickej rovnováhy;

·         hypotonické – ktoré majú nizšiu osmolalitu nez krv a preto sú vhodné v priebehu fyzickej zátaze;

·         hypertonické – ktoré majú vyššiu osmolalitu nez krv a teda sa odporúcajú zásadne len pocas regeneracnej fázy po nárocnom športovom výkone, nikdy ich nepouzívajte v priebehu športového výkonu.

V športovej výzive sa okrem iontových nápojov pouzívajú aj tzv. energetické nápoje. Tie sú vhodné na pouzívanie pri dlhotrvajúcej zátazi alebo v regeneracnej fáze po športovom výkone. Látky v nich obsiahnuté sú kombináciou urcitej zmesi sacharidov, minerálnych látok a vitamínov.  Ak chcete pouzívat pre svoju športovú cinnost špecificky pripravené nápoje, mali by ste sa pri ich kúpe poradit aspon s predajcom. Vybrat si renomovaného a seriózneho výrobcu a riadit sa jeho odporúcaným dávkovaním. Vzdy sa vám však oplatí navštívit odborného poradcu v oblasti výzivy a prekonzultovat s ním váš pitný rezim a uzívanie jednotlivých druhov športových nápojov. Tak sa urcite dopracujete k vytýceným cielom a navyše podporíte aj svoje zdravie.

Autor: Petr Jez, odborný výzivový poradca, www.faktorplus.cz

Zdroj: http://www.aminostar.com/sk/news_item.asp?da_id=289

Twitter  
Prihlásiť Zaregistrovať

Prihlásenie k vášmu účtu

Užívateľské meno *
Heslo *
Pamätaj si ma

Vytvoriť účet

Polia označené hviezdičkou (*) sú povinné.
Meno *
Užívateľské meno *
Heslo *
Overenie hesla *
E-mailová adresa *
Overenie e-mailovej adresy *

Sledujte nás:

facebook