ZDRAVOTNÝ STAV SPORTOVCOV A PREVENTÍVNE PREHLIADKY

Twitter  

 Milí športovci, vzhladom k tomu, ze sa pohybujem aj pracovne aj ako hobbík (alebo hobbícka...:-) ) pri športe, nedá sa mi nevyjadrit aj k zdravotnému stavu športovcov a hlavne prevencii, na ktorú sa mi zdá vela športovcov zabúda.....

 

Ako sa kazdý z nás stará o svoje zdravie? Co robí kazdý z Vás pre svoj výkon?  Samozrejme športujeme, trénujeme – kazdý podla svojich mozností, ale bolo by dobré si uvedomit, ze prvoradé pre absolvovanie vysokých tréningových zátazi, následne aj pretekov a zvládnutie tohto nárocného procesu je aj starostlivost o seba a svoje zdravie.  

Ak športujete alebo sa pripravujete na preteky - hoci aj amatérske, samozrejme bez ohladu na vek a kategóriu – cize pocnúc od ziackych kategórií, az po tie veteránske  a tie obzvlášt – potom Vám nestací len bezné vyšetrenie v pokoji.

Preventívna telovýchovnolekárska prehliadka Vám poskytne  informácie o tom, ako pracuje váš organizmus  v zatazení. Odhalí patologické reakcie organizmu na zátaz, teda tie signály, ktoré nie sú v klude zaznamenané. V rámci preventívnej telovýchovnolekárskej prehliadky sa robí aj športová diagnostika, cím sa môzu presne urcit optimálne tréningové zóny (vyjadrené srdcovou frekvenciou, zátazou na bicykli, tempom behu a pod.), diagnostikovat vašu kondíciu a odporucit adekvátnu zátaz, primeranú veku a kondícií.

Hoci je náhle úmrtie športovca pomerne zriedkavá udalost (výskyt od 1:200 000/rok az 1:15 000/rok) v závislosti od veku, je to vzdy udalost neocakávaná, tragická a casto medializovaná. Ked neberieme do úvahy úrazovú prícinu, tak ochorenie srdca zaprícinuje az 80% prípadov takýchto náhlych úmrtí. Ide hlavne o vrodené alebo dedicné štrukturálne a aj funkcné abnormality srdcovocievneho systému. Fyzická aktivita potom býva urýchlujúcim faktorom náhleho úmrtia športovca v dôsledku vzniku významnej poruchy srdcového rytmu, ktorá vzniká na poškodenom srdci. Mnohé tieto ochorenia nemajú ziadne varovné príznaky a náhla smrt môze byt castokrát ich prvým a zial aj posledným príznakom. U športovcov vo veku do 35 rokov je najcastejšou prícinou (40%) ochorenie, ktoré sa prejavuje chorobným zhrubnutím niektorých castí srdcového svalu (hypertrofická kardiomyopatia). Dalšou castou prícinou býva vrodená odchýlka tepien zásobujúcich srdcový sval a potom aj menej casté príciny (predcasná ateroskleróza srdcových tepien, arytmie pri poškodení pravej komory, zápal srdcového svalu, prípadne vrodené poruchy elektrickej aktivity srdca atd)..

Ak má jedinec v blízkom príbuzenstve výskyt vázneho srdcového ochorenia, infarktu myokardu, náhleho úmrtia alebo významne zvýšeného krvného tlaku, hlavne v mladom veku je mozné zrealizovat špecializované kardiologické vyšetrenie na vlastnú ziadost športovca. Je to zvlášt potrebné u športovcov, ktorí majú niektoré z príznakov ako pocity nepravidelnej akcie srdca, bolesti na hrudníku, pocity nevysvetlitelnej dýchavice a únavy, závraty, alebo utrpeli náhlu stratu vedomia, prípadne mu pri lekárskom vyšetrení zistili srdcový šelest alebo zvýšenú hodnotu krvného tlaku.

Preto si myslím, ze by bolo vhodné uvazovat o tom, ze na pretekoch by nemal štartovat športovec od ziackeho veku az po veteránov, ktorý nemá základné vyšetrenia krvného obrazu, biochemických parametrov a aspon EKG. Najlepšie je, ale zhodnotenie reakcie organizmu na zátaz pri kompletnom vyšetrení pri preventívnej telovýchovnej prehliadke.

Dlhodobé zanedbané zdravotné problémy a zanedbaná regenerácia bývajú velmi casto u mladších kategórii dôvodom zanechania športovej cinnosti, u starších ukoncenia veškerej športovej cinnosti. Pri vrcholovom tréningu by malo nastupovat uz kompletnejšie a podrobnejšie sledovanie zdravotného stavu, so zabezpecím správnej zivotosprávy (aj co sa týka stravy a doplnkovej výzivy),  aj rehabilitácie.

Podla môjho názoru by bolo dobré si uvedomit, ze lepšou lekárskou starostlivostou o zdravotný stav športovcov, ale aj zainteresovaným osobným prístupom, je mozné zabezpecit nielen lepšiu kvalitu tréningu a tým aj výkonov, ale aj zvýšenie kvality zivota jednotlivcov. Je teda úplne jedno, ci ste zacínajúci, aktívny, alebo konciaci športovec, rozhodujúce je, aby ste si svoj zivot uzil v plnom zdraví s vylúcením co najviac rizikových faktorov a nie len ho tak dozil...

MUDr.Katarína Bergendiová, PhD

Konziliárny lekár pre klinickú imunológiu a alergológiu pre TOP Team Slovenska

Twitter  
Prihlásiť Zaregistrovať

Prihlásenie k vášmu účtu

Užívateľské meno *
Heslo *
Pamätaj si ma

Vytvoriť účet

Polia označené hviezdičkou (*) sú povinné.
Meno *
Užívateľské meno *
Heslo *
Overenie hesla *
E-mailová adresa *
Overenie e-mailovej adresy *

Sledujte nás:

facebook