SPORTUJEME S ALERGIOU A ASTMOU
- 12. január 2011
- Prečítané: 2597x
Bývajú obdobia, ked Vám alergia len tak zlahka dýcha na chrbát, ale dokáze aj riadne pritlacit. Slzy vám tecú prúdom, škriabe vás hrdlo, svrbia sliznice a z nosa sa vytvorí vodovod. Alergia je nenápadný škodca, ktorý Vám dokáze znepríjemnit akýkolvek outdoorový šport.
Najprv sa len tak nenápadne prihlási raz za cas a postupom casu svoje príznaky riadne pritvrdzuje. Miesto toho, aby ste sa v prírode dobíjali jarným slnieckom, hltali prvé kilometre a vychutnávali si zvuky a vône jarnej prírody, prepadáte depresii, ze kondícia nadobudnutá v zime zmizla niekam do nenávratna, ze to stiahnutie, ktoré cítite na hrudníku tak skoro nepominie a uvazujete o tom, ci má vôbec zmysel smrkat, ked to z nosa odkvapkáva samo.
Alergia je vlastne neprimeraná reakcia organizmu na látky, s ktorými sa väcšina z nás stretáva v beznom prostredí, pricom nos a oci sú casti tela, ktoré alergia postihuje najcastejšie. Ale alergia nie je len otázkou alergie napríklad nosa a ocí, ale je to jeden ucelený systém a postihuje celý organizmus, kedy môze prechádzat z jedného druhu alergie do druhého (ekzém, potravinová alergia, bronchiálna astma a iné). Pravdepodobnost, ze budete alergický, rastie s výskytom alergie v rodine, avšak rozšírenie alergií nie je dané len dedicnostou, ale hlavne zmenami vonkajšieho prostredia a zivotného štýlu. Ak sa tieto príznaky neliecia uz v zaciatkoch a alergická nádcha sa podcení, stav sa môze pomaly zhoršovat a môze sa vyvinút bronchiálna astma, ktorou trpí az 30% pacientov s diagnózou alergickej nádchy.
Bronchiálna astma je charakterizovaná zápalom dýchacích ciest a vyššou bronchiálnou reaktivitou na rôzne podnety. U viac ako 50% pacientov je hlavným spúštacom záchvatov bronchiálnej astmy alergén, ale velmi casto môze byt jedinou prícinou fyzická zátaz. Pri diferenciálnej diagnostike vyuzívame hlavne funkcné vyšetrenia plúc a rôzne špecializované diagnostické testy.
Co teda robit, ked je uz diagnóza jasná? Treba si najmä uvedomit to, ze vlohy k alergii a astme sú celozivotné. Zo strany pacientov to chce spoluprácu a uvedomenie si, ze ani subjektívne dobrý stav ešte nijako neznamená, ze sám liecbu predcasne ukoncí. V prednáške na konferencii „ABY ŠPORT NEBOLEL“ sa Vám pokúsim nadškrtnút, ako sa vysporiadat s alergiou, prípadne s bronchiálnou astmou, poukázat na to, ze správne individuálne „ušitá“ liecba obycajne zabezpecuje bezpríznakové obdobie s moznostou zivota vysokej kvality – co znamená plnohodnotne pracovat, venovat sa svojim záujmom a športovat, dokonca aj na vrcholovej úrovni.
Informácie o konferencii a prihlášku nájdete na www.imunosport.sk
alebo na FB – Aby šport nebolel
MUDr. Katarína BERGENDIOVÁ, PhD.