PRO THARSIS XC - Komponentové high-end novinky

Twitter  

Japonský výrobca SHIMANO len nedávno predstavil ako prvý na svete elektronickú sadu pre MTB. XTR Di2 svojou skúškou ohňom prešla na výbornú a Julien Absalon sa tak môže zapísať do histórie ako prvý držiteľ Svetového pohára jazdiaci na elektronickom radení.

SHIMANO a jej dcérska značka PRO teraz predstavujú komponentové novinky pre náročných XC jazdcov, ktoré umožňujú plnú integráciu XTR Di2 do „kokpitu“ jazdca. Novinka nesie názov THARSIS XCPRO ju označuje ako najvyššie postavenú sadu komponentov v našej slnečnej sústave :).

 THARSIS XC komponenty sú samozrejme určené aj pre klasické mechanické sady. Integráciou s XTR Di2 je hlavne myslená možnosť efektívnejšie viesť kabeláž a umiestniť batériu sady, než pri iných komponentoch. Takže žiadne trčiace kábliky a „izolačkou“ oblepené riadidlá, všetko pekne vedené vnútrom. Vďaka špeciálne dizajnovanému hlavovému zloženiu je možné umiestniť batériu do „krku“ vidlice, prípadne dovnútra sedlovky.

Do sady THARSIS XC momentálne patria riadidlá, predstavec a sedlovka.

Riadidlá THARSIS XCImage00001

Hlavnou požiadavkou XC jazdcov sú nízka váha, tuhosť a účinnosť. To sa podarilo dosiahnuť vďaka kombinácii T700 a T800 uhlíkových vlákien. Keďže každý jazdec má mierne iné požiadavky, THARSIS XC ponúka tri rôzne typy riadidiel. Klasické rovné, s miernym prehnutím a „lastovičky“. Všetky je možné skrátiť až o 4cm šírky, presne podľa preferencií. THARSIS Di2 majú naviac predprípravu (vstup a „sprievodcu“) pre vedenie kabeláže. Vedenie vnútrom tak chráni kabeláž pred možným poškodením pri páde, alebo zachytení sa o konár.

 Váha a varianty:

Flat bar [700mm/ 9degr bs]:   133 gr.

Flat top [720mm/ 5mm rise/ 9degr bs]: 160gr.

Flat top Di2 [720mm/ 5mm rise/ 9degr bs]  : 162gr.

Riser [740mm/ 15mm rise/ 9degr bs/ 4degr us]  : 173gr.

 

Predstavec THARSIS XC

Predstavec používa osvedčené 4 bodové uchytenie riadidiel PRO. Vďaka nemu sú vždy riadidlá a predstavec v ideálnej vzájomnej pozícii. Novinkou je integrovaná a nastaviteľná podložka, preto už pri montáži nie je potrebná kombinácia „ježka a krytky“. Podložka zároveň umožňuje vnútorné vedenie kabeláže ( pozn. autora: Momentálne si neviem predstaviť presný spôsob fungovania a samotného uchytenia, či je batéria vložená zhora krku, alebo zospodu, ako je vyriešená funkcia náhrady „ježka“ atď.  Akonáhle si budeme môcť prezrieť komponenty na vlastné oči, doplníme informácie.)

Váha: 145 gr. (100mm)

Dostupné dĺžky: nešpecifikované

Sklon: 2 dostupné, bližšie nešpecifikované

Materiál: 3D kovaný 7075 hliník, titanové skrutky

Image00007

 

Sedlovka THARSIS XCImage00004

Celokarbónová sedlovka s jednoskrutkovým duralovým zámkom je ľahká a tvrdá zároveň, spolu s jednoduchou obsluhou. Súčasťou sedlovky je vnútorný držiak batérie Di2, ktorá je tak chránená pred vonkajšími vplyvmi. Sedlovka bude k dispozícii ako s 20mm offsetom tak aj bez (priama).

Váha:  199gr.

Materiál: T700 UD karbón

Dostupné priemery: 27,2/30,9/31,6mm

Dĺžka: 400mm

 

Náš názor: Dizajnovo a funkčne zaujímavé komponenty od svetového výrobcu. Nič viac, nič menej. Ceny zatiaľ neboli stanovené, ale myslíme si, že cieľová skupina (profi jazdci, „chrti“, „gramážisti“, „ladiči“) to riešiť nebudú. Konkurencia je však veľká. Veľmi sme zvedaví, ako v reále funguje „špeci“ uchytenie predstavca.

Zdroj: Shimano

Nezabudnite si pozrieť aj krátku fotogalériu na ďalšej stránke!

Twitter  
Prihlásiť Zaregistrovať

Prihlásenie k vášmu účtu

Užívateľské meno *
Heslo *
Pamätaj si ma

Vytvoriť účet

Polia označené hviezdičkou (*) sú povinné.
Meno *
Užívateľské meno *
Heslo *
Overenie hesla *
E-mailová adresa *
Overenie e-mailovej adresy *

Najbližšie podujatie

Žiadne udalosti

Sledujte nás:

facebookgoogle-plustwitter