Preview noviniek FOX Racing a Rock Shox 2012

Twitter  

  Rok sa zlomil cez svoju polovicu a to je jasným signálom pre firmy z bajkového priemyslu, aby sa zacali chválit svojimi novinkami na dalšiu sezónu. Dnes si v skratke predstavíme novinky pre sezónu 2012 z oblasti tlmenia a pruzenia oboch najväcších hrácov na trhu, spolocností FOX a ROCK SHOX.

 

 

 

 

 

 

 

FOX RACING

Vidlice

U „líšky“ tento rok moc nevymýšlali a vybrali sa cestou podpory trhu. A co vládne momentálne svetovému trhu? Samozrejme záujem o „velké obruce“, bajky s 29“ kolesami. Ani jeden z výrobcov nechce zaspat na vavrínoch a musí prispôsobit svoju ponuku neustále sa rozširujúcemu dopytu. To, ze zákazníci si pýtajú svoje a uz im nestacia zdvihy v rozmedzí 80-120mm, ale radi „29“ zoberú aj do horšieho terénu, u „Foxov“ vedia a majú na to liek. Pre nasledujúcu sezónu zab´rdajú do kategórii Trail a All-mountain bajkov so 140mm výškou zdvihov priamo dvoma typmi vidlíc, 34-FLOAT-29, 34-TALAS-29.

To, s cím sa „twenty-ninery“ potýkajú, je pokrivkávajúca tuhost hlavne pri vyšších zdvihoch. Fox sa týmto problémom pasuje kombináciou viacerých technológii, jednak 15 mm „QR Thru-axle“ osou, kónickým krkom pre 1 1/8 a 1,5 hlavové zlozenie a tento rok pridáva do svojej ponuky i širší priemer horných nôh, 34mm. Po minulorocnom zacatí spolupráce so spolocnostou Kashima, je samozrejmostou pouzitie technológie Kashima Coat na vnútorných nohách nových modelov, ktorá znizuje trenie a dáva im nezamenitelnú zlatistú farbu. A po novom, uz bude Kashima Coating na všetkých vidliciach a tlmicoch, nie len na tzv. „after-markets“.

 

34-TALAS-29 140 FIT RLC

váha: 2,06 kg

zdvih: 110mm/140mm

 

 34-FLOAT-29  140 FIT RLC

váha: 1,96 kg

zdvih: 140mm

 

 Fox Float Ti

Fox si tento rok prichystal aj jednu špecialitku, ktorá sa zatial ešte nenachádza na oficiálnych stránkach, ale bola ako prototyp predstavená na veltrhu Sea Otter 2011 a Interbike 2010. Je to model Float Ti a ako uz názov napovedá, bude urcený vyznávacom titánu. Fox odlialz dutú korunku vidlice a jej krk z jedného kusu titanovej zliatiny, co znamená vyššiu tuhost a pevnost , ruka v ruke s ušetrenou hmotnostou(váha 1315g). K dispozícii bude vo variante 80,100,120 milimetrovým zdvihom a ako 9mm klasickou oskou, tak i s 15mm „QR thru-axle“.

 

 

 

 


 

 

 

Tlmice

V tlmení a pruzení zadných stavieb sú pre novú sezónu len kozmetické zmeny, resp. novinky.  Pre rok 2012 ostáva v ponuke 5 tlmicov pre XC/All Mountain (FLOAT RP23,RP2,RPL,RL,L), z toho dva s dialkovým LOCK-OUTom a pät pre gravity disciplíny (DHX AIR 5.0, DHX RC4, DHX RC2,VAN RC, VAN R). Ako sme uz vyššie spomínali Kashima Coating je pri všetkých samozrejmostou (okrem FLOAT RL, L).

Pri modeli FLOAT RP23 je najnovšie pouzitý nový typ nastavenia PRO PEDALu, ADAPTIVE LOGIC.


 


Zmena je viditelná na prvý pohlad a spocíva v moznosti prepnutia modrou páckou z najtuhšieho módu 3 pre co najmenší pohup pri stúpaní, do preferovaného módu pre zostup (úplne otvorený tlmic/Pro pedal 1/Pro pedal 2), oproti staršej variante, kde bolo prepínanie medzi PROPEDAL  zapnutý (3stupne)/vypnutý.

 

ROCK SHOX

Ani druhý výrobca s najväcším podielom na trhu, americká spolocnost SRAM, pod ktorého koncernové krídla  RS patrí nezahálal. O tom svedcia aj úspechy ceskej jednotky Jaroslava Kulhavého, prvého vítaza vo Svetovom poháre v XC na 29“, ktorý na svojom bajku vozí  vidlicu a tlmic tejto znacky.

 

Vidlice

Skôr nez vás budeme oboznamovat konkrétne, zhrnme si dve nové technológie.

MOTION CONTROL DNA (MCD) – je po šiestich rokoch od uvedenia pôvodnej MOTION CONTROL, druhá generácia uzamykania vidlice. Zmenil sa tvar patróny a pri XX BlackBox aj materiál, z titánu na plast. Nový typ MCD je primárne urcený pre vidlice SID a REVELATION a v sezóne 2012 sa v iných ani nebude pouzívat. Vo vidliciach nájdeme 4 typy patrón oznacené ako XX, RCT3, RLT, RL, líšiace sa moznostami nastavenia a spôsobu uzamykania.

XX – dialkové hydraulické úplné uzamykanie

RCT3 – tri pozície otvorené/uzamknuté/stred (spája úcinnost zamknutia a reakcie na velké rázyí)

RLT – otvorené/uzamknuté s nastavovaním úcinnosti uzamknutia

RL – otvorené/uzamknuté

 

DUAL POSITION AIR a DUAL POSITION COIL – Isto netreba predstavovat Talas od Foxu a Dual Position je odpovedou od RS, cize umoznuje zmenu zdvihu vidlice pocas jazdy, bez servisného zásahu, co sa hodí hlavne pri prudšom stúpaní, kedy sa mierne zmení geometria a obmedzí sa „odlepovanie“ sa predného kolesa od zeme bez nutnosti výraznej zmeny jazdeckej pozície. Znízenie zdvihu je o priblizne 30mm a prevádza sa prepnutím otocného ovládaca a zatlacením váhou jazdca na vidlicu, ktorá sa zaaretuje na nizšej pozícii.  Pouzitá je pri vidliciach s vyššími zdvihmi, REVELATION, LYRIK, TOTEM, SEKTOR a nahrádza doterajšiu 2Step Air technológiu.

 

29“

Nepovieme nic neocakávatelné, ked oznámime, ze najväcší prínos v novej sezóne majú opät jazdci na velkých obruciach. Az 5 nových vidlíc, prechádzajúcich širokým spektrom zdvihov od XC az po tzv. Trail-bajky. Takze si to prejdime.

80-100 mm

 SID 29“ – XC špecialista, tlmiaci olejom, pruziaci vzduchom, prichádza v šiestich variantoch vo váhach od 1450g do 1643g. RS hovorí o rapídnom zvýšení tuhosti, vdaka pouzitiu „tapered“ krku a moznosti volby 9mm, alebo 15 mm QR Maxle-lite osky. Samozrejmostou je prevzatie karbónovej korunky s celokarbónovým krkom od 26tkových sestier pre dva najvyššie modely WORLD CUP XX a WORLD CUP.


 

 REBA 29“ – bola jedna z prvých vidlíc pre „velké“ kolesá na trhu. Tento rok prešla odtucnovacou diétou a dostala od výrobcu nové šasi, zhodné so SIDkou. Tým sa podarila znízit hmotnost  pod 1,6 kila (1584g), co je menej ako 26“ REBA rocník 2011. Na vnútorných nohách pribudla nová SAG stupnica.


 

 RECON 29“ – zastupuje strednú cenovú hladinu XC/Marathon vidlíc, v dvoch variantoch vnútorných nôh, strieborných a zlatých, co vyuzíva aj v názvoch RECON GOLD/SILVER. Váha je samozrejme vyššia v porovnaní s etalónom SID, 1755g/2186g. RECON ako jediný z XC modelov ponúka moznost volby 9mm a 20mm pevnej osky. Oproti vyšším modelom je vzduch na pruzenie len v jedinej komore (SOLO AIR), takze nie je mozné nastavit predpätie vzduchovej pruziny a citlivost resp. necitlivost vidlice na drobné nerovnosti.


 

 XC 29“ – sa nazývajú úplne nové modely pruzinových vidlíc, tvoriace vstupnú bránu do „29 palcov“. Dva modely ponúknu 28 a 32 mm vnútorné nohy.


 

120-140 mm

 REVELATION 29“ – je jediným zástupcom All-mountain/Trail zdvihov medzi 29“ vidlicami od RS a tak sa môze pochválit štandardne dodávanou 20mm pevnou Maxle-lite osou a hliníkovým „tapered“ krkom. Na výber bude aj moznost DUAL POSITION AIR  a kompletný prierez MOTION CONTROL DNA, ako pri SIDke. Váhou je na tom táto séria velmi dobre, rozpätie 1806g- 1855g je viac nez výborné a podla papierových údajov, by mal byt pomer váha/tuhost excelentný.


 

26“

Vo vidliciach pre 26 palcový štandard sa udiali skôr kozmetické zmeny, takze ich len heslovite preletíme:

80-120mm

SID – 6 modelov pre rok 2012 so znízenou hmotnostou az na 1311g (SID WORLD CUP 80/100mm). Nový MOTION CONTROL DNA. Uz minulý rok u RS pochopili, ze nielen váha, ale aj tuhost vidlice je dôlezitá a preto pri všetkých SIDkách je k dispozícii variant s 15mm oskou a „tapered“krkom.

REBA – šasi vidlice zdielané so SIDkou znízilo hmotnost najoblúbenejšieho modelu od RS o 100g oproti tohtorocnému, pribudla SAG stupnica na vnútorných nohách, váha 1519g pre oba modely

RECON – pribudli moznosti volby uchytenia pre 15mm a 20 mm osky, 3 modely RECON GOLD a 2 modely RECON SILVER, 1755g-2069g

XC – úplne nová rada troch „entry level“ vidlíc, v ktorých sa stará o pruzenie klasická pruzina, sa bude od seba odlišovat priemerom vnútorných nôh (XC 32 TK/XC 30 TK/XC28 TK) s váhami 2223g/2180g/2352g.

130-150mm

REVELATION – nový MOTION CONTROL DNA a DUAL POSITION AIR

SEKTOR – nový DUAL POSITION COIL , uchytenie pre 15mm Maxle-lite/20mm Maxle osky

 

Tlmice

Medzi tlmicmi sa az tolko „lístie nehýbalo“.  Rock Shox stále 6 tlmicov pre rôzne zdvihy zadných stavieb a typy disciplín. Pre nový  rok túto ponuku rozširuje  jeden nový model pre „gravity“ disciplíny. Pod názvom KAGE sa skrýva entry level pruzinovo/olejového tlmica pre DH, s obmedzenými moznostami nastavenia kompresie, odskoku a predpätia pruziny, špeciálne vytvorený pre kombináciu s vidlicami DOMAIN.

Najväcšiu  zmenu doznal najvyšší model pre XC/Marathon  MONARCH RT3, ktorý po vzore DT SWISS, má pre rok 2012 aj moznost karbónovej vzduchovej komory, cím šetrí 15g oproti klasickej hliníkovej verzii. A ešte tu je jeden optický detail pre MONARCH a MONARCH PLUS a to, ze oba tlmice budú k dispozícii aj v stále modernej, bielej verzii.

 

 

Teleskopické sedlovky

Teleskopická sedlovka REVERB si uz po roku medzi vyznávacmi trailov našla svojich priaznivcov a v RS popracovali na tom, aby vyhovovala co najväcšej skupine jazdcov. Preto rozšírili ponuku o jednu dlzku nastavenia a to 100mm, ktorá má byt urcená hlavne pre nizších bajkerov, takze aktuálne sú na výber dve: 100mm/125mm. Dve sú taktiez novo k dispozícii farebné kombinácie. Po cierno/striebornej bude od budúceho roka aj „all black“.

 

Twitter  
Prihlásiť Zaregistrovať

Prihlásenie k vášmu účtu

Užívateľské meno *
Heslo *
Pamätaj si ma

Vytvoriť účet

Polia označené hviezdičkou (*) sú povinné.
Meno *
Užívateľské meno *
Heslo *
Overenie hesla *
E-mailová adresa *
Overenie e-mailovej adresy *

Sledujte nás:

facebook