TEST: Sada Shimano XT 2011 (+Fotogaléria)

Twitter  

 Rovnako ako kazdý výrobca aj Shimano si pripravilo novinky na rok 2011. Tiez uz síce boli dávno odhalené: kompletne prepracovaná špicková sada XTR, o poznanie menej zmenená sada XT a SLX, ale do praktického testu sú k dispozícii az teraz.

 

Do testu sa nám dostala konkrétne sada XT. Tá nie je v porovnaní s predošlou  vyzretejšia, ved sa jedná uz o 7. generáciu, ale zmenená – doplnená o nový systém  Dyna-Sys.Uz ako predchádzajúca generácia XT sa aj inovovaná XT Dyna-sys prezentuje ako all-mountainová sada pre nárocných, ktorá rovnako uspokojí enduro jazdca ako aj pretekára na závodnej trati. Dyna-Sys nie je len nová 10-rýchlostná technológia od Shimana pre horské bajky, je to vlastne komplexne prepracovaný systém pohonu. Oznacuje ho velké D na kazdom komponente, ktorého sa zmena dotkla. A tá sa dotkla skoro celej sady, s výnimkou b´rzd a nábojov.

 

 Technické detaily:

Zadný menic RD-M773 Shadow GS (dlhé ramienko) alebo SGS (super dlhé ramienko)

Shadow uz poznáme nejaký ten rôcik - znízený profil znizuje moznost poškodenia menica, pretoze sa telo viac „schováva“ do rámu, teda menej „vyt´rca“.

Nová konštrukcia vedenia lanka znizuje problémy s radením pri silnom znecistení a predlzuje hladký chod lanka v bovdene.

Urcený pre 10 rýchlostí

 

Zadná radiaca pácka SL-M770-10R

rapidfire plus - odradovanie oboma smermi (od jazdca/ku jazdcovi)

hlavná pácka je vyrobená z duralovej zliatiny

radiace pácky pracujú na dvoch loziskách

Predná radiaca pácka SL-M-770 je rovnaká ako u 9 rýchlostnej verzie

Tu je treba poznamenat, ze 10 rýchlostné pácky Dual control sa uz nevyrábajú!

 

Predný menic (prešmyk) FD-M770-10 / FD-M771-10

4 verzie:  FD-M771-10 - down swing (vrchná objímka)

                FD-M770-10 - top swing (spodná objímka)

                FD-M770-10E - BB mount (montáz na stredovú osu)

                FD-M771-10D - novinka! – priama montáz na rám (bez objímky)

 

 Kazeta CS-M771-10

profil zubov je špeciálne pre retaze HG-X

unášac (pavúk) je vyrobený z duralovej zliatiny 3+3pastorky

moznosti: 11-32T, 11-34T, 11-36T

T= zub, ci uz na prevodníku alebo pastorku

 

 Kluky s prevodníkmi Hollowtech II FC-M770-10

špeciálne profilované zuby pre stranovú retaz

k dispozícii v štyroch dlzkach: 165, 170, 175, 180mm

zuby: 24-32-42 na rozdiel od starších 22-32-44

materiál prevodníkov: velký a malý dural, stredný ocel + kompozit

 

 

Retaz CN-HG94

smerová retaz

znízená hmotnost

nie je kompatibilná s ostatnými 10 rýchlostnými cestnými sadami!

 

Ostatné komponenty ako brzdy, náboje a kotúce ostali bezo zmien.

 

 

 

Prvé zoznámenie:

Sada XT je velmi pouzívaná a medzi bajkermi aj oblúbená. Inak to nie je ani v našej Kysucko-Povazskej bajkerskej obci. Ponúka špickové vlastnosti a technické spracovanie za relatívne priaznivú cenu. Nové 10rýchlostné XT sme prijali rozpolupne. Iní zmenu uvítali, iní ju ofrflali. Je pravdou, ze kazeta 11-36 vyzerá divne, ale z hladiska funkcnosti je vizuálna stránka zanedbatelná. Zmeny v pocte zubov na prevodníkoch volným okom clovek ani nepostrehne, citelnejšie je to v teréne. Komponenty vyuzívajúce Dyna-sys sú jasne viditelné vdaka uz zmienovanému D na vybraných komponentoch, takze na prvý pohlad je jasné, s cím máme docinenia.

 

Prax:

Bajk osadený novým XT-ckom dostal poriadne zabrat. Podmienky v exteriéri: -15ºC, 20cm snehu... proste zimná idylka. Funkcnost radenia sa preverila v extrémnych podmienkach a nesklamala! O výkonnosti, kultivovanosti a skvelej dávkovatelnosti brzdnej sily vdaka Servo Wave na hydraulických brzdách sa tu rozpisovat nebudem. Nekompromisné brzdy!Hlavnú výhodu zmeny poctu zubov na prevodníkoch som videl v tiahlych stúpania a to vdaka zmenenému prevodovému pomeru. Stredný 32zubový prevodník ostal bez zmeny, ale k nemu pribudol na kazete zadný 36z. pastorok, preto sa dá na strednej píle jazdit dlhšie, vzadu radit lahšie prevody bez starostí s krízením retaze. Rovnako som uvítal menšie rozostupy medzi jednotlivými pastorkami (11-13-15-17-19-21-24-28-32-36), prevod som si našiel skutocne na kazdý kopec a aj ked som si to spociatku nemyslel, ku slovu sa dostal aj najmenší prevodník s 24z. a pastorok s 36z., teda známy „vyproštovák“. Po jeho zaradení je mozné vyšlapat aj poriadne prudký kopec... len aby predné koleso bolo stále na zemi J Radiace pácky pracovali tiez spolahlivo. Na zadnej je moznost odradenia len o jeden prevod (pouzitý systém umoznuje odradit palcom alebo ukazovákom, t.j. v dvoch smeroch), ale podradenia az o tri. Radenie je spolahlivé a polohy presné. 

 

 Záverom:

Ak ste uz uvazovali ako cez zimu upgradeovat Vášho dvojkolesového milácika, Shimano XT 2011 je jedna z variant. Nie je síce najlacnejšia, ale ponúkne dlhú zivotnost a spolahlivú funkciu.Je ocakávatelné, ze podobne ako XTR sa na rok 2011 sa dockalo kompletného prepracovania a nového kabátu, tak na rok 2012 to bude práve XT v novom šate.Inzinieri zo Shimana ho uz mozno majú pripravené pekne v zásuvke....

Twitter  
Prihlásiť Zaregistrovať

Prihlásenie k vášmu účtu

Užívateľské meno *
Heslo *
Pamätaj si ma

Vytvoriť účet

Polia označené hviezdičkou (*) sú povinné.
Meno *
Užívateľské meno *
Heslo *
Overenie hesla *
E-mailová adresa *
Overenie e-mailovej adresy *

Najbližšie podujatie

Žiadne udalosti

Sledujte nás:

facebookgoogle-plustwitter