Burianova veza sprístupnená, ideálny ciel pre cyklovýlet

Twitter  
 Kto by nepoznal najtypickejší pohlad na Zilinu z námestia Andreja Hlinku, ktorý tvoria dve veze - jedna ako súcast Katedrály Najsvätejšej Trojice a druhá práve Burianova. 

 

V pondelok, 4. novembra, presne napoludnie, bola veza za prítomnosti širokej verejnosti, primátora mesta Zilina Igora Chomu a biskupa Zilinskej diecézy Tomáša Galisa slávnostne otvorená a sprístupnená.  

 Je velmi pozitívne pre mesto Zilina, ze sa nám podarilo v spolupráci so Zilinskou diecézou prinavrátit zivot Burianovej vezi, ktorá patrí medzi popredné dominanty nášho mesta. Zvonenie zvonov, ktoré sa rozozvucali na pravé poludnie, sú ako bijúce srdce mesta, preto ma nesmierne teší, ze toto dedicstvo môzeme sprístupnit nielen Zilincanom, ale aj všetkým návštevníkom nášho mesta,“ povedal Igor Choma, primátor mesta Zilina a zároven predseda predstavenstva Oblastnej organizácie cestovného ruchu Malá Fatra (OOCR).

Veza vysoká 46 metrov, bola postavená v prvej polovici 16.storocia a patrí medzi najstaršie renesancné zvonice na Slovensku. Upravovaná bola v 40-tych rokoch, kedy bola vybudovaná aj súcasná ochodza, ktorá umoznuje prehliadku okolo veze,“  pripomína riaditel Krajského pamiatkového úradu v Ziline Miloš Dudáš. Hoci prešla viacerými rekonštrukciami, nikdy nebola sprístupnená verejnosti.

Okrem toho, ze návštevníci si budú môct vychutnat nádherné výhlady na okolitú krajinu ale i historické centrum mesta, ponúka Burianova veza vo svojich priestoroch zbierku historických máp, obnovené zvony a dokonca aj unikátny plastický model Ziliny zachytávajúci mesto a jeho stavby v roku 1933.

Celkové náklady na opravy a rekonštrukciu veze predstavovali priblizne 75 000 €, pricom 30% financovala OOCR Malá Fatra a sumou 50 000 € prispela na toto dielo Zilinská diecéza.

OOCR Malá Fatra prispela prostredníctvom poskytnutých financných prostriedkov z dotácie, urcených na obnovu Burianovej veze, k rozvoju cestovného ruchu v Ziline, kedze vyhliadkové veze patria medzi oblúbené turistické atrakcie nielen u nás, ale i v celej Európe, najmä co sa týka mestského turizmu,“ uviedol Matúš Dobeš, výkonný riaditel OOCR Malá Fatra.

Blizšie informácie o moznostiach prehliadky Burianovej veze sa dozviete v kancelárii Turistickej informacnej kancelárie mesta Ziliny na Hlinkovom námestí alebo na webstránke www.tikzilina.eu a informácie o turistických novinkách v regióne nájdete na www.regionmalafatra.sk.

Twitter  
Prihlásiť Zaregistrovať

Prihlásenie k vášmu účtu

Užívateľské meno *
Heslo *
Pamätaj si ma

Vytvoriť účet

Polia označené hviezdičkou (*) sú povinné.
Meno *
Užívateľské meno *
Heslo *
Overenie hesla *
E-mailová adresa *
Overenie e-mailovej adresy *

Sledujte nás:

facebook