Report z Královského maratónu 2013

Twitter  

 24. augusta sa v obci Granc-Petrovce za ideálneho pocasia konal 6. rocník Královského maratónu. Okrem prvého rocníka som sa zúcastnil všetkých ostatných, takze okrem hodnotenia trate si dovolím zhodnotit aj zázemie pretekov.

 

Skoro celé zázemie sa nachádza pri obecnom úrade. Jediná vec mimo sú sprchy, ktoré sa nachádzajú pri futbalovom ihrisku, vzdialené cca 600m od OcÚ.

Na miesto pretekov som dorazil pomerne skoro – okolo 7:20. Prezentácia prebehla expresne rýchlo, tak isto ako skúšanie velkosti pamätného tricka. Co sa týka sociálnych zariadení, na OcÚ sú štandardné záchody, ktoré boli doplnené dvomi mobilnými záchodmi v areáli. Parkovanie s dostatocným poctom miest je situované v miernom svahu na lúke pri OcÚ.

V porovnaní s minulým rokom pribudli lavice na sedenie, cast z nich skrytá pod stanmi, takze nebol problém nájst si miesto na zlozenie unaveného tela. Okrem toho je v areáli dost miesta aj pre tých, ktorí by si chceli oddýchnut v leziacej polohe na deke.

Výdaj/predaj jedla (halušky a guláš – zabezpecoval Spišský salaš) a nápojov (pitný rezim mala pod palcom Cerná hora) pre pretekárov aj doprovod môzem zhodnotit priamo aj sprostredkovane – jedlo výborné a nápojov dost. Jediná výcitka smerovala na nedostatok nealkoholického piva pre pretekárov. Pozitívom zas bola široká ponuka kávy.

Aby som to zhrnul, zázemie pretekov sa kazdým rokom zlepšuje – hodnotím ho kladne a z pohladu pretekára mi v nom nic nechýbalo.

 

Ked Královský maratón, tak „královská“ trasa – ako v minulosti, aj teraz som si zvolil tú najdlhšiu, tento rok nazvanú „90ka“. V skutocnosti nemá 90km (parametre podla organizátora 87 km/3250 m), ale mne sa podarilo najazdit aj kúsok viac (ale o tom neskôr) a tachometer ukázal nastúpaných 3534m.

V porovnaní s minulým rokom sa trat zmenila – niektoré úseky lesných ciest odpadli a nahradili ich nové single a pribudlo jedno stúpanie nad Dúbravou. Trat sa skrátila a narástla do výšky, co predznacovalo jej zvýšenú nárocnost. Pri pohlade na profil je tazké nájst oddychové rovné pasáze a v skutocnosti tomu tak aj je. Roviny, a tiez aj asfaltu, minimum, zato prudkých výšlapov a zjazdov neúrekom. Na trati sa stretnete s rôznym povrchom – asfalt, šotolina, lesné a polné cesty, prejazdy cez pokosené lúky, niekolko brodov, skaly, ...

Podme však pekne od zaciatku. Po štarte v Granc-Petrovci sa preteky zacínajú miernym asfaltovým klesaním do Zehry – tento rok to bolo kludné a nikto sa nesnazil roztrhat balík hned po štarte. V Zehre sa zacalo prvé pozvolné stúpanie polnou cestou. Pole pretekárov sa postupne delilo a tesne pred výjazdom na asfaltku do Harakoviec sa v stojke na konci lúky oddelila vedúca skupinka v ktorej bol  Karel Hartl, Milan Barényi, Tomáš Hauser a ja. Nasledoval prejazd Harakoviec a prišlo k prvej zmene voci minulorocnej trati. Namiesto odbocky dolava na Korytné, sme tentokrát zamierili doprava do poriadneho stúpania, z lúky sme po chvílke prešli do lesa. Stúpanie je naozaj velmi prudké, naviac po dlhej dobe sucha bol podklad prašný a v kombinácii so zlabovitým tvarom chodníka (šikmé kraje a v strede kamene) sa niektoré úseky nedali vyjst v sedle bicykla. Ešte pred vrcholom stúpania sa odtrhla dvojica Hartl-Barényi. Po dosiahnutí vrcholu nasleduje krátky rýchly singlový zjazd na obcerstvovacku Chválabohu.

Tu musím na chvílu odbocit od témy a spomenút znacenie trate, ktoré bolo výborné. V podstate sa nedalo zablúdit. Mne sa to však predsa len podarilo. Pri výjazde z terénu na asfaltovú cestu pred obcerstvovackou Chválabohu (cca 12ty km) som po chvílkovej nepozornosti zabocil vlavo skôr ako som mal a zobral som so sebou aj Tomáša Hausera. Po prudkej, rozbitej lesnej ceste sme zjazdili asi 1-1,5km a ked sme si uvedomili, ze sme dlho nikde nevideli znacku, bolo nám jasné, ze ideme zle. V prvom momente som bol nahnevaný, ze nesprávny smer nebol oznacený krízom, ale po návrate na trat a pozornom rozhliadnutí sa, my bolo jasné, ze to organizátori nepokladali za potrebné, lebo pri pohlade v smere asfaltky boli jasne a dobre viditelné šípky ukazujúce správny smer. Týmto sa organizátorom ospravedlnujem za všetky nadávky, ktoré som im adresoval. Neviem kolko minút ma stálo nesprávne odbocenie, ale tipujem, ze na trat som sa vrátil niekde okolo 25. miesta.

Nasledujúcich 28 km mám mierne zahmlených kvôli stíhacej jazde, takze opis bude pomerne strucnejší :D Po Chvalabohu nasleduje stúpanie lesnou cestou do sedla Smrekovica, singlový zjazd, krátky výšlap do Lacnovského sedla a zjazd po lúke na obcerstvovacku v Lacnove. Tu som prvý krát stál a dal si doplnit vodu do fliaš. Na tejto a aj dalších obcerstvovackách boli ludia velmi milí a ochotní, k servisu nezabudli pridat aj úsmev. :)

Po Lacnove nasleduje stúpanie polnou a neskôr lesnou cestou do sedla Magury, odkial sa singlom vracia trat do Lacnovského sedla. V tomto momente som sa dostal k dvojici, ktorá bola na priebeznom 3. a 4. mieste (Véna Hornych a jazdec, ktoré císlo som si nezapamätal). Nasledoval zjazd po lúke a neskôr singly do Vyšného Slavkova, kde bola dalšia obcerstvovacka. Zo Slavkova trat smeruje lesnou cestou k novinke,  svojej „cerešnicke na torte“, k Smrekovici (cca 42km). Jedná sa o úsek, na ktorom vás caká vynesenie bicykla cez skaly na vrchol a ako „odmena“ zjazd cez skaly, korene a iné záludnosti, ktorý je asi pre väcšinu pretekajúcich nezjazdný. Je to nieco, co som ešte nikde inde na pretekoch nezazil a je to poriadny adrenalínový zázitok – hlavne ked sa to pokúšate zjazdit. V rámci závodného ošialu som sa o to pokúšal aj ja, az kým som nepadol na hubu – doslovne. :D V jednom prudkom zjazde som pedálom zachytil skalu v kríku, ktorú som nevidel a v snahe to ustát som skoncil po kotúli letmo cez riadidlá na zemi. Na prekvapenie som netrafil ziadnu skalu a okrem oškretého nosa sa mne ani bicyklu nic nestalo a mohol som pokracovat. Po tejto kamennej lahôdke nasleduje pekný singlový úsek. Najprv je to výjazd, v ktorom som uz išiel sám na 3. mieste a prvý krát som musel na chvílu zastat kvôli k´rcom, a potom aj zjazd, ktorý sa neskôr napojí na lesnú cestu a tá vás zavedie znovu k obcerstvovacke Chvalabohu. Odtial pocas cca 2km dlhého zjazdu po ceste c.18 k motorestu Branisko (obcerstvovacka) máte trocha casu na oddych, nieco zjest ci vypit.

Nasleduje stúpanie na Slubicu. Pre tento rok si tvorcovia trate vybrali novú cestu a mne osobne sa tohtorocné stúpanie na vrchol pozdávalo viac ako tie v minulosti. Od motorestu ide trat cca 2,5km rovnako ako predtým, ale potom namiesto zdlhavého stúpania po lesných cestách sa teraz zo zváznice odbocí na zelenú TZT, ktorú cca 1,5km kopíruje, potom z nej odbocí na lúcny chrbát Slubice a po pár 100m sa napojí na starú trasu, ktorou pokracuje az hore. Tesne pod vrcholom ma dobehol Tomáš Hauser a spolu sme pokracovali az pod Spišský hrad.

Z vrcholu Slubice boli pre tento rok pripravené dva zjazdy – pôvodný pre 50ku a nový pre 90ku a Enduro. Zjazd je vedený po zelenej TZT az do obce Vojkovce a hned od zaciatku je jasné, ze je orientovaný skôr smerom pre endurákov ako pre maratóncov. Rýchly, strmý, nárocný – adrenalínový. V jednom jeho úseku som prišiel na novú „fintu“ ako zjazdit nieco, do coho by som sa inak dobrovolne nepustil – v okamihu zistenia, ze je to uz na mna príliš tazké som kvôli strmosti a rýchlosti uz nemal šancu zosadnút a tak jediná moznost ako sa vyhnút pádu bola to nejako zíst, co sa mi aj naštastie podarilo. Po nieco viac ako kilometri sa k nám pripojila aj trat 50ky a singlový zjazd prešiel do viac zábavnej verzie.

Z Vojkoviec trat pokracuje popod horu do Slatviny a po krátkom zjazde sa zacína nové stúpanie, ktoré sa koncí nad Dúbravou. Stúpanie spociatku vedie po lúkach a neskôr sa napojí na šotolinovú lesnú cestu. Jej povrch je nespevnený, takze si treba dávat pozor na výber stopy, lebo inak sa kolesá zaboria do sypkého štrku a je problém pokracovat dalej v sedle. Musím pochválit pretekárov z 50ky, ktorí ochotne po poziadaní uvolnili ideálnu stopu a nechali nás prejst. Odmenou za vynalozenú námahu je singlový zjazd do Dúbravy, kde sa nachádza predposledná obcerstvovacka. Odtialto trat pokracuje ako po minulé roky – polnými cestami do Zehry, stúpaním k Dreveníku a jeho prejazd po peknom singly, krátke stúpanie pod Ostrú horu a další pekný singel, ktorý vás privedie na lúky pod hradom. Po prejazde Spišským podhradím, kde je aj posledná moznost sa obcerstvit, speje trat k svojmu vyvrcholeniu, ktoré dorazí nejedného pretekára – stúpanie k hradu. Namiesto kochania sa výhladmi stojí kazdý pretekár pred dilemou – zalomit sa nad riadidlá a s pohladom zapichnutým do zeme vydolovat posledné zvyšky síl na krútenie pedálov alebo s pocitom jemnej rezignácie zosadnút a bicykel hore vytlacit. Pre mna sa v tomto stúpaní skoncili nádeje na tretie miesto – dostal som k´rce a na chvílu som musel zosadnút. To stacilo Tomášovi na to, aby získal niekolko sekundový náskok, ktorý si udrzal az do ciela. Od hradu pokracuje trat singlom popod Ostrú horu, krátkym asfaltovým intermezzom, dalším singlom cez Sobotisko az k brodu cez potok  v Granci (vdacné miesto pre divákov, ktorí chcú vidiet striekat vodu spod kolies pretekárov). Do ciela je to uz len cca 1km a je dobojované.

Vítazom sa stal Karel Hartl pred Milanom Barényim a Tomášom Hauserom. Absolôutórium si zaslúzi jediná zena na trati 90ky Katalin Rácz. Kompletné výsledky nájdete na http://www.sportsofttiming.sk/en/race/overview/973

Královský maratón splnil to, co som od neho ocakával – kvalitné zázemie a peknú, nárocnú trat. Bez pochýb môzem povedat, ze královská 90ka je velmi tazká avšak aj zaujímavá. Jej cielovou skupinou asi nebudú masy cyklistov, ale skôr menšia skupina nadšencov, ktorí s oblubou podrobujú svoje telá aj mysle skúškam, co ešte zvládnu. Velkou otázkou (dúfam, ze ostane dlhú dobu nezodpovedaná) však ostáva, ako by to na trati vyzeralo v prípade nepriaznivého pocasia. Osobne si neviem dost dobre predstavit ako by sme absolvovali mnohé úseky na trati, ktoré sú velmi nárocné aj za dobrého pocasia.

V kazdom prípade môzem uz teraz povedat – dovidenia o rok.

Fotogaléria dostupná na: http://www.kralovskymaraton.sk/fotogaleria.html

autor Rastislav Balko, Bier Inside Team

Twitter  
Prihlásiť Zaregistrovať

Prihlásenie k vášmu účtu

Užívateľské meno *
Heslo *
Pamätaj si ma

Vytvoriť účet

Polia označené hviezdičkou (*) sú povinné.
Meno *
Užívateľské meno *
Heslo *
Overenie hesla *
E-mailová adresa *
Overenie e-mailovej adresy *

Najbližšie podujatie

Žiadne udalosti

Sledujte nás:

facebookgoogle-plustwitter