MTB maratón Krakov 2008

Twitter  

      Pre všetkých, ktorý si nemohli v sobotu zapretekat na Dubnickom maratóne, pretoze pracovali alebo mali iné povinnosti, si to mohli íst v nedelu vynahradit do nedalekého Krakova na maratón, ktorý sa radí do série INTER MOUNTAIN SERIES 2009 ...

     Všetko to zacalo týzden pred maratónom mailom zo Šela Športu, v ktorom dáva Aleš Prochádzka tip na Krakovský maratón. Pozrel som do kalendára, pricom v podvedomí som vedel, ze práve na ten  dátum pripadá predlzený víkend kvôli sviatkom. Premyslel som si plán ako ukecám priatelku a zrazu bola sobota obed a ja nakladám priatelku, seba a bike ku kámošovi do auta, ktorý ide snami aj s tou svojou. Ubytovanie zohnat v Krakove nie je vôbec problém, stacilo pár mailov, a zrazu sme mali rezervované dva apartmány strednej kvality za prijatelnú cenu v centre. Ešte v sobotu vecer som sa šiel registrovat do maratónskeho mestecka, ktoré vzniklo na obrovskej ploche mestského parku Jordana. Predtucha mi dobre napovedala, ze bude fajn ak si císlo vyzdvihnem uz v sobotu vecer. Organizátori a ich slecny za notebookmi v registracných stanoch to totiz nezvládali a v tvárach sa im dal vycítat stres, chaos a panika. Aj ked som mal pred sebou len troch ludí, odchádzal som odtial asi po 40 minútach. Mozno len náhoda, lebo neviem si predstavit, ako by inak zaregistrovali cca 1300 úcastníkov. Pri registrácii som ocakával ešte nejaký základný itinerár s informáciami o štarte, o trati, pretoze na webe www.mtbmarathon.pl boli len casy štartov a miesto, ale to asi Poliaci vo zvyku nemajú vyhotovovat.   

 

     Bývali sme cca 2,5Km od štartu, takze som sa ráno po ceste na štart akurát rozjazdil, ale bolo mi to nanic, kedze som stvrdol kvôli polhodinovému meškaniu štartu. Aspon sa mi pekne rozpálil organizmus pri cakaní pod praziacim slnkom, ešte ze sympatické hostesky roznášali chutný dzús jedného zo sponzorov maratónu, inak by som coskoro obrátil na prach. Štart mal prekrásnu kulisu, v pozadí bolo vidiet Wawel a napravo pahorkatinu s vyhliadkou, na ktorú sme mali vybehnút tesne po štarte.

 

     

     Úcastníci najkratšej trasy Mini (32Km / nastúpaných 420m) a najdlhšej trasy Giga (100Km / nastúpaných 2420m) vyštartovali miesto o 11:00 hod. tesne pred pol dvanástou, potom s polhodinovým meškaním sme štartovali na trat Mega, ktorá merala 65Km a nastúpat sme mali 1420m. Po prejdení dlhocizného a hrbolatého parku sme nabehli na asfalt a ulickami predmestia sme sa dostali az pod kopec, na ktorom bola spomínaná vyhliadka. Najvyšší bod trate Mega má iba 365 m.n.m tak som neocakával, ziadne dlhé stúpania, teda vyšvihnutie sa na vrch kopca bolo velmi svizné, rovnako ako celý Krakovský maratón. Ten sa potom pohybuje po prilahlých lesoparkoch, okolo dialnice, letiska, taktiez pár pekných jazier som postrehol. Vdaka suchému pocasiu bol podklad tvrdý a velmi prašný. Ak by som to mal percentuálne vyjadrit išlo sa asi 30% po asfalte, 10% singletrackmi a 60% po šutoline a hline. Na trati boli tri obcerstvovacky zásobené sušeným ovocím, cerstvým ovocím (melóny a pomarance) a prúdom tiekol nápoj Powerade  všetkých farieb.

 

     Pochvala organizátorom urcite patrí za znacenie trasy, poblúdit mohol jedine ten, kto od únavy uz pred seba ani nevidel. Perfektne asistovala aj Polícia, to asi preto, ze strázili svojich kolegov, ktorí vrámci tohto maratónu mali vlastný majstrák. Prekvapilo ma hodne pádov, a to nie len v zjazdoch, ale aj vo výšlapoch. Raz darmo, Poliaci toho asi nemajú moc v teréne najazdené. Co ma vôbec neprekvapilo bolo mnozstvo defektov, kedze trasa vedie v blízkosti civilizácie, bolo vidiet mnozstvo ciernych skládok a na ceste bol vysypaný aj stavebný odpad. Az na týchto pár drobností bolo prostredie velmi malebné a zjazdy šokujúco výzivné. Takze tento maratón môzem vrelo doporucit, a ak sa bude aj o rok konat pocas našich štátnych sviatkov vyuzite to a navštívte aj vecerný Krakov s mnohými terasami a nedaleký Osviecim, kde vám bude behat mráz po chrbte aj v tých najväcších horúcavách.

Videá z tohoto maratónu pre ilustráciu: 

  

Twitter  
Prihlásiť Zaregistrovať

Prihlásenie k vášmu účtu

Užívateľské meno *
Heslo *
Pamätaj si ma

Vytvoriť účet

Polia označené hviezdičkou (*) sú povinné.
Meno *
Užívateľské meno *
Heslo *
Overenie hesla *
E-mailová adresa *
Overenie e-mailovej adresy *

Sledujte nás:

facebook