Vdaka Greenways 90 km cyklotrás po Slovensku

Twitter  
 Nadácia  Ekopolis, v spolupráci so spolocnostou  T-Mobile Slovensko, a.s.,  podporila v rámci grantového programu Greenways 2008 dalšie tri projekty, celkovo sumou 576 tisíc korún. Medzi Slánskymi vrchmi a Tokajskou oblastou, v oblasti Sebechlieb a Starej Myjavy  budú upravené cyklotrasy  - greenways, aby slúzili domácim i návštevníkom na prechádzky, bicyklovanie a dalšie formy zdravého pohybu. Celková dlzka upravených trás bude 90 km.

Projekty majú byt dokoncené na jar 2009. Poslaním programu Greenways je prispiet k vytvoreniu a udrzaniu zelených trás a komunikácií, ktoré vyuzívajú ludia na rekreáciu a šport, pre dochádzanie do práce ci do školy a pre plnohodnotné vyuzívanie volného casu.

Piaty rocník programu grantového programu Greenways vyhlásila Nadácia Ekopolis zaciatkom júna 2008. O granty do výšky 200 tisíc korún sa mohli uchádzat neziskové organizácie alebo skupiny obyvatelov. Svoje projekty do uzávierky zaslalo 19 organizácií, ktoré celkovo pozadovali viac ako 3,34 milióna korún. Program je financovaný z projektu Trixi mobil, ktorého výhradným partnerom od roku 2007 je spolocnost T-Mobile Slovensko, a.s.

Podporené projekty v rámci Greenways 2008  

Zdruzenie Kostitras z Prešova plánuje prepojit dialkovú cyklotrasu Alzbeta, ktorá vedie Slánskymi vrchmi s cyklotrasami v Tokajskej oblasti, cím sa zvýši atraktivita obidvoch  regiónov pre cykloturistiku. Súcastou ich projektu je aj vyriešenie bezpecného prechodu cykotrasy cez frekventovanú cestu 1. triedy v Dargovskom priesmyku (Výška grantu:
200 tisíc korún.)

Zdruzenie Sebechleby  vyznací  novú  trasu v oblasti Sebechleby, ktorá bude viest tradicnou vinárskou oblastou, cez dediny s autentickou architektúrou a zachovaným folklórom. Na trase  plánuje postavit aj niekolko odpocívadiel. Trasa je jedna z prvých zo systému cyklotrás, ktorý sa pripravuje v regióne Hont. (Výška grantu: 200 tisíc korún)

Zdruzenie Kopaniciarsky región  chce vyznacit novú cyklotrasu v oblasti Starej Myjavy, ktorá poskytne návštevníkom aj obyvatelom regiónu dobrú prílezitost na výjazdy z mesta alebo na pravidelnú cyklodopravu. (Výška grantu : 176 tisíc korún). 

Od svojho vyhlásenia v roku 2004 podporil program Greenways úpravu 620 km trás pre dravší zivot medzi Bratislavou a Moravským Sv. Jánom, v regióne Turca, medzi Zvolenom a Banskou Bystricou, okolí Prešova a v Košiciach.

Viac informácií získate u programového manazéra Jána Roháca na tel.: 0905 240 137 alebo na www.ekopolis.sk.


Greenways majú v Európe dlhorocnú tradíciu a stali sa beznou súcastou dopravnej a rekreacnej infraštruktúry v mestách a na vidieku. Velký pokrok vo vytváraní  a vyznacovaní greenways urobili naši západní susedia v Cechách a na Morave. 

Greenways („zelené cesty“, z angl.) sú cesty pre bicyklovanie, prechádzky, in-line korculovanie, pre vozíckarov, a pod. Ich prvoradým poslaním je vytvorit podmienky pre aktívny pohyb obyvatelov a podporit nemotorovú dopravu v danej lokalite. Okrem toho, ze motivujú ludí k zdravému pohybu, podnecujú tiez spoluprácu miestnych partnerov a významnou mierou prispievajú k podpore turistiky a ochrane prírodného a kultúrneho dedicstva.

Twitter  
Prihlásiť Zaregistrovať

Prihlásenie k vášmu účtu

Užívateľské meno *
Heslo *
Pamätaj si ma

Vytvoriť účet

Polia označené hviezdičkou (*) sú povinné.
Meno *
Užívateľské meno *
Heslo *
Overenie hesla *
E-mailová adresa *
Overenie e-mailovej adresy *

Sledujte nás:

facebook