Beskidy MTB trophy 2014 -extrémny pretek hneď za rohom

Twitter  

Máte radi technické jazdenie na MTB? Chcete vedieť aké to je, keď si siahate až na dno svojich fyzických síl? Chcete zažiť niečo, na čo nezabudnete už do konca života? V dobrom samozrejme. Ak ste na všetky otázky odpovedali áno, potom je toto akcia práve pre Vás.

 

 

Už dlho ma lákala predstava účasti na niektorom z etapových cyklistických pretekov. V mysli sa mi miešali predstavy o spoznávaní nových miest, jazdení po neobjavených úzkych chodníčkoch, zároveň ma opantával strach a obavy či to zvládnem. Predsa len je niečo iné poriadne si dať do tela jeden deň a nasledujúcich niekoľko sa z toho dávať dokopy a niečo iné je zopakovať to štyri dni po sebe. Dilemu za mňa vyriešila krátka správa od organizátorov 4-dňového Poľského podujatia Beskidy MTB trophy, jedného z najťažších MTB etapových pretekov v Európe o presune termínu z mája na koniec júna a otvorení o kúsok kratšej varianty preteku (pod pojmom kratší si predstavte iba o niečo menej extrémny, nič ľahké v tom rozhodne nečakajte). Nasleduje ešte krátky mail môjmu parťákovi Danielovi s odpoveďou: „Samého Ťa v tom nenechám“ a bolo rozhodnuté. Parametre kratšej verzie etapáku sú stále úctyhodné. Celková dĺžka je síce iba 210km ale počet nastúpaných metrov počas štyroch dní je takmer 8 kilometrov, pričom v prírode v Poľsko, Slovensko, Českom pohraničí treba o každý výškový meter tvrdo bojovať. Toto podujatie je zaradené do kalendára UCI, takže sa sem zišla viac než slušná konkurencia z 21 krajín sveta od Spojených Štátov cez početnú enklávu Dánov až po Belgičanov a Holanďanov.

Beskydy sú drsný kraj, návštevníkov často čaká nevľúdne počasie, rovina je tu neznámy pojem, hociktorým smerom sa vyberiete čakajú Vás iba strmé cesty plné koreňov a kameňov, blato je tu aj počas dlhých období sucha. Okrem fyzickej pripravenosti je treba mať aj kus odolnosti psychickej, veci tu nie vždy idú tak ako si to človek predstavuje. Odmenou je ale zážitok na ktorý sa rozhodne už nikdy nezabúda.

1.Etapa: 61 km (2409 m) Čantoryja

Štartovým výstrelom o 10:00 v Poľskej obci Istebná sa začalo štvordňové dobrodružstvo pre 430 cyklistov. Minúty do štartu sa vlečú ako v čakárni u zubára.Nervozita opadne už po prvých metroch, trasa prvej etapy je navrhnutá ako zoznámenie sa z Beskydami, o čom sa každý nováčik presvedči už na prvom stúpaní, resp. zjazde z neho. Prvý ťažký zjazd a vedľa cesty už postáva neuveriteľné množstvo ľudí, ktorí podcenili tlaky v plášťoch a na duši našli typické znaky „hadieho uhryznutia“ prerazenej duše od ráfika. Pretrhnuté reťaze sú takisto na programe dňa.

Nasleduje hrebeňová pasáž, neustále hore dole. Na svojom chrbte celý čas cítim dych skupiny pretekárov, ktorí ma prenasledujú ako svorka hladných vlkov, viem že čakajú iba na to kedy spravím chybu, trochu zaváham alebo spomalím, v tomto úseku je neustále potrebné radiť v zábere, čo sa mi aj vypomstí. V prudkom stúpaní sa ozve typický zvuk signalizujúci roznitovanú reťaz, nitovač mi samozrejme ostal v kapse v aute. Článok je tak poškodený , že reťaz bude potrebné skrátiť. Podľa profilu ma ešte čaká ďalší „kamikadze“ zjazd, krátky kopec a bude občerstvovačka, preto zvolím taktiku opravy tam u servisákov. Stratím polhodinu a môžem sa rozlúčiť z dobrým umiestnením ale pretek ešte iba začal.

Druhá polovica etapy začína naozaj extrémnym stúpaním. 400 metrové prevýšenie treba prekonať iba na troch kilometroch. Z vrcholu sa otvárajú výhľady na rozsiahlu oblasť Beskýd s nespočetným množstvom hotelov na Poľskej strane. Ďalej nás ešte čakajú tri ďalšie kopce pričom hlavne ten posledný je naozaj výživný. Vraciame sa späť do Istebnej, tentokrát druhou stranou hrebeňa. Nie veľmi dobrý deň ešte zakončím zlým odbočením tesne pred cieľom, keď som spolu s celkom početnou skupinou minul jednu šípku.

2.Etapa: 50 km (1942 m) Javorový

 

Etapa začína nesúťažným 16 kilometrovým presunom po asfalte za doprovodným vozidlom do Moravského mesta Jablunkov, kde bude ostrý štart. Úzka cesta a neustále stupňujúce sa tempo natiahne pestrofarebný balík na niekoľko kilometrov, nervozita by sa tu dala krájať, vstup do terénu je preto vyslobodením. Česká časť Beskýd nás privíta jemným mrholením, olovené mraky okolo neveštia nič dobré, počasie sa ale umúdri a deň prežijeme bez zrážok. Táto etapa bola asi najkrajšia zo všetkých štyroch dní, hravé lesné úseky nasledujú jeden po druhom. Les je zahalený do hodvábneho hmlového plášťa, čo vytvára tajomnú až rozprávkovú atmosféru. Na vrchole sa otvárajú výhľady na krajinu hlboko dole. Po prvom zjazde si užijeme asi 50 metrov roviny, aby sme sa takmer okamžite pustili do zhruba 10 km stúpania na najvyšší vrchol dňa 985 metrov nad morom. Zavesím sa za zadok plavovlasej Dánky a musím sa poriadne zmačknúť aby som „uvisel“ jej tempo s kadenciou mladého kolibríka. Úžasné hrebeňové partie, ktoré nenudia ani na sekundu strieda dlhý zjazd, ako inak poriadne strmý. Ťažisko sa presúva v maximálnej miere dozadu, koncentrácia na jazdu sa dvíha na 120%.

Asi každý, kto tu štartuje už má čo to odjazdené, takže žiadne „orezávatko“ Vás v zjazde príliš brzdiť nebude, skôr naopak. Posledné ťažké stúpanie dňa začína ako inak na panelovej ceste, to znamená jediné: prehodiť na najľahší prevod, zaľahnúť na predstavec, zatnúť zuby a šliapať pokiaľ to ide. Potom zvyčajne panelka prejde do terénu, čo značí že bude treba aj potlačiť, teda hodne potlačiť. Dojazd do cieľa je namotaný najskôr medzi domami s povzbudzujúcimi deťmi pred cieľom ešte treba absolvovať krátku XC pasáž plnú koreňov a malých lávok. Ku koncu sa mi podarí opäť zablúdiť, moja chyba. K značeniu naozaj nikto nemôže mať najmenšie výhrady. Biela šípka na modrom podklade sa objavuje v pravidelných intervaloch. Ak ju neuvidíte 200 metrov je jasné, že ste zablúdili a treba sa vrátiť. Treba ešte dodať že trasa je každý deň úplne iná, v každom prípade celoodpružený bike je určite výhodou.

3.Etapa: 43 km (1651 m) Rysianka

 

Tak tvrdý úvod ako všetkých čakal v tretej etape sa hľadá naozaj ťažko. Úvodná asfaltka sa blíži sklonom k tým z Talianskych Álp, nasledujú úseky z neodmysliteľnými panelkami, záverečný úsek je na morál, tep sa šplhá k maximálnym hodnotám, vrchol v podobe televízneho vysielača je už našťastie blízko. Energiu dodávajú aj roztrúsené skupinky turistov, ktoré sa snažia povzbudzovať.Zjazd z vysielača dolu do doliny mi maximálne tepy rozhodne príliš neznížil. Na moment som zaváhal, či sa mám pustiť, závodný inštinkt porazil zdravý rozum, už nie je cesty späť. Akýkoľvek pokus zastaviť by iba znamenal salto vpred do hromady voľných kameňov na úzkom chodníku. Ťažko získaná nadmorská výška sa okamžite stráca na necelých dvoch kilometroch. Vyplavený adrenalín spôsobí , že celé nasledujúce stúpanie necítim takmer žiadnu bolesť. Zvyšok prvej polovice trate sa motáme po vrcholových pasážach, slovenské hranice sú tu nadosah. Opäť skvelé terény, ktoré proste musia baviť. Druhá polovice je už tradične tá ťažšia, stúpanie od poslednej občerstvovačky je opäť kombináciou jazdy na najľahší prevod a tlačenia. Záver etapy je netradične na vrchole kopca, keby som vedel že to bude už známy vysielač z úvody etapy tak sa pod kopcom asi rozplačem. Našťastie cesta vedie z druhej strany a sklon nie je až tak ťažký. Posledný kilometer sa ide nadoraz, s Poľským pretekárom šprintujeme do kopca o konečné 37. miesto v etape.

4.Etapa: 42,9 km (1817 m) Klimczok

 

Až doposiaľ na moje veľké ale pozitívne prekvapenie dokázali nohy zregenerovať a počas druhého ani tretieho dňa som necítil žiadny hendikep práve naopak. Obrat prišiel až v nedeľu ránu, kedy som už v prvom relatívne ľahkom kopci mal nohy ako z olova. Prepadám sa hlboko do štartovného poľa, je mi jasné, že sa budem hodne trápiť. Pri pohľade na Daniela, ktorý je iba 50 metrov predo mnou mi je jasné, že nie som sám, kto má podobné pocity.Na moje šťastie v zjazde som trochu dokázal zregenerovať, takže stúpanie na najvyšší bod celej MTB Trophy -1020metrov nad morom, už absolvujem relatívne komfortne. Kopec mi pripadá nekonečný, okolitá príroda je ale neskutočne krásna, uzučké traily sú namotané medzi mladým papradím a smrekmi. Technické stúpania majú visačku “Experts only”. V krátkom zjazde trochu poľavím v ostražitosti a poriadne okúsim tvrdosť Poľskej zeme. Z vrcholu stúpania padneme o celých 400 metrov nižšie, aby sme klasicky ihneď opäť prudko stúpali na záverečné dva kopce. Prechádzame okolo priehrady s množstvom promenádujúcich sa turistov s ktorej sa napájame na asfaltové stúpanie na vrchol nad Istebnou. Asfaltový povrch je odmenou asi pre každého. Záverečnú XC pasáž už poznám, pocity v cieli sú neopísateľne – dal som to!

V celkovom poradí to vydá na 43. miesto, Daniel skončí na vynikajúcom 19. mieste. Obrovské množstvo DNF vo výsledkovej listine hlavne na dlhej trase iba potvrdzuje náročnosť podujatia. Jazdenie, ktoré poznáte zo Slovenska je tu posunuté na úplne iný level. Lokalita je dostupná z každého kúta Slovenska, určite neváhajte.

Medzi mužmi na trati Classic zvíťazil v čase 13:53:33 Patryk Piasecki z Poľska, najrýchlejšia žena Krystina Konvisarova trať dokončila za 18:13:39

Je nedeľa večer, hoci som strašne unavený, nemôžem zaspať. Hlava ešte nedokázala absorbovať obrovský nával zážitkov. V noci sa mi sníva, že šľapem po nekonečnej panelke. Ešte raz ďakujem že som mohol byť súčasťou tohto cirkusu.

Andrej Trško

Foto: www.mtbtrophy.com so súhlasom G. Golonka

Twitter  
Prihlásiť Zaregistrovať

Prihlásenie k vášmu účtu

Užívateľské meno *
Heslo *
Pamätaj si ma

Vytvoriť účet

Polia označené hviezdičkou (*) sú povinné.
Meno *
Užívateľské meno *
Heslo *
Overenie hesla *
E-mailová adresa *
Overenie e-mailovej adresy *

Sledujte nás:

facebook