Cestopis: Na bicykloch od Trencína k Balatónu (cast druhá)

Twitter  

 Dnešná cast bude opät velmi pútavá a poucná. Prehupneme sa cez hranice na madarskú stranu, spoznáme nových ludí a zistíme, ze kazdé ráno na bicykli je iné ako tie predchádzajúce ...

 

 

 

 

 

 

 

Den 3, Štúrovo – Budapešt (115 km)

            Tretie ráno nás zobudil stráznikov pes z elektrárne v Štúrove, ktorý nás pribehol skontrolovat. Usúdili sme, ze na ich pokosenom trávniku pred vjazdom sme trochu prebytocní. Rýchlo sme zbalili stan, upevnili tašky na nosice a išli sme na ranajky ako zvycajne do supermarketu. V to ráno sme ešte navštívili pešiu zónu kde sme si kúpili prepotrebný repelent.

Jediné miesto na stan v celom Štúrove.

Po ceste na Balaton sme nemohli obíst Budapešt, nikto z nás tam ešte nebol a prebádat ho zo sedla bicykla bola výzva. Ked sme prešli cez most Márie Valérie do Ostrihomu, hned sme zabocili smerom po toku Dunaja a rozhodli sa, ze do Budapešti prídeme spolu s ním. Ostrihom je naozaj prekrásne historické mesto, no boli sme tu uz na školskom výlete a tak sme si ho pozreli len z cyklistického chodníka (prvýkrát sme nejaký našli), ktorý vedie po hrádzi. Ten sa miestami koncil a znovu objavoval pozdlz Dunaja az do Budapešti. Po ceste sa dajú vidiet výletné lode, hory, Visegrad; nemeckých cyklistov - seniorov s dokonalými bicyklami a vlajockami na nosicoch tu budete obiehat 20 km/h rozdielom. Jednoducho príjemná poobednajšia trasa, no my, v tušení niecoho väcšieho sme šli svizným tempom dalej. Nevenovali sme vela casu hladaniu rozkúskovaného chodníka a zrejme preto sme sa niekde pred mestom Szentendre ocitli na ceste pre motorové vozidlá. Nezostávalo nic iné len to risknút, naštastie v tomto, tiez velmi peknom meste, sme našli ulicku, ktorá viedla popri rieke. Neskôr sa dokonca premenila na znacený cyklochodník, ktorý sa neskôr premenil na rozbahnené mocarisko. Boli sme úplné stratení. Nachádzali sme sa na úrovni Budakalászu a vlastne uz na zaciatku Budapešti. Dodnes neviem ako sme sa odtial vymotali, obcas sme museli íst kilometer úplne opacným smerom, aby sme sa dostali kam sme chceli. Mozno nám chýbala znalost jazyka, mozno sme len takí „Madari“. Kazdopádne, zrazu sme sa ocitli na krásnej hrádzi, ktorá sa tiahne pozdlz celej Budapešti, co znamená odhadom 30 km.

Mesto je odtialto zo sedadla bicykla krásne. Inak sme si ho pozriet ani nestíhali, lebo sa pomaly stmievalo a museli sme ešte nakúpit na obedo-veceru a nájst miesto na stan. A tak sme dalej šliapali po prúde Dunaja, mesto sa zmenilo na predmestie, predmestie na priemyselnú zónu, co sa vonkoncom nedalo nazvat noclahom. Bola uz úplná tma, komáre na nás útocili zo všetkých strán a stále nie a nie sa vymotat z Budapešti. Naštastie sa niekde v dialke vynorilo svetlo na prahu domu, ktorý bol, ako sme neskôr zistili, lodenica so športovým klubom. Csongor a Unor nás ochotne ubytovali na dvore, ktorý strázil prítulný vlciak. Mali sme k dispozícii kúpelnu, svetlo pri stavaní stanu a ešte nás aj pozvali na párty. Išli sme spat s pocitom, ze dobrí ludia sa nájdu všade na svete, treba len otvorit ústa.

Na dvore u záchrancov – Csongora a Unora, ktorých sme si zabudli odfotit.

Budapešt sme fotili za jazdy.

Den 4, Budapešt - Balatonakarattya (105 km)

            Štvrté ráno bolo opät iné ako všetky ostatné. Nieco málo po siedmej nás zobudil veselý krik detí, ktoré si prišli po clny na splavovanie Dunaja. Museli sme rýchlo upratat stan, podakovat sa naším záchrancom a vyrazit na poslednú etapu pred odpocinkom pri vode. Bolo pekne, ale fúkal dost silný vietor a Mata od vcera trochu pobolievalo koleno.

Našli sme supermarket a pri ranajkách na terase zavretej krcmy sme pozerali do mapy a zvazovali, ako to dnes zvládneme. V prvom rade bolo dôlezité dokoncit vcerajšiu misiu a opustit nekonecné predmestia Budapešti. To sa nám za svetla darilo o dost lepšie a tak sme plynule prešli do Érdu a odtialto uz viedla priama cesta 2. triedy (c. 7) cez Székesfehérvár az na Balaton. Krajnica dostatocne široká, áut menej vdaka súbeznej dialnici a obcas sa vyskytli aj nejaké cyklochodníky. Popri ceste predávali rôzne plodiny a tak sme si niekde medzi Velencejským jazerom a Székesfehérvárom kúpili osviezujúci melón, ktorému tu hovoria dinnya. Za jazerom sa „sedmicka“ stáca mierne na sever, cize nám cerstvý vietor zopár kilometrov fúkal presne oproti. Do Székesfehérváru sme prišli teda dost vysilení. Prvé pivo na území Madarska malo penu, ktorá stihla spadnút ešte po ceste od baru na terasu, no úcel splnilo. Ešte sme dali particku farára a nechali na seba pôsobit nás sa netýkajúci ruch mesta. Turistickým tempom sme prešli na jeho opacný koniec a v supermarkete kúpili obed a veceru.

Obed na parkovisku pred obchodom sme si vychutnávali dlhšie ako obycajne, takze ked sme sa zdvihli, slnko uz takmer vôbec nepálilo a my sme vyrazili svojím tempom po rovinatej, no sympatickej krajine s túzbou vidiet slnko zapadat za vodnú hladinu. Tento posledný úsek mal byt dlhý 35 km. My sme si ho chceli skrátit, v Polgárdi sme zišli na tretotriednu cestu, ktoré sú znacené, povedzme, ako tretotriedne cesty, a tak sa stalo, ze sme v Csajágu zabudli odbocit. Desat kilometrov naviac spôsobilo, ze sme slnko nevideli zapadat za vodu, ale za kukuricu. Pri fotení západu slnka a cítaní mapy si nás všimol starší pán, ktorý sám od seba zastavil auto a povedal nám radostnú správu, ze Balaton je od nás uz len asi dva kilometre. Táto správa nám zvýšila morálku o sto percent, a tak uz o pár minút sme schádzali dole vysokým zrázom, ktorý ústil priamo na pobrezie. Po jeho obvode sa tiahli kempy, pláze a obcerstvenia. Zastavili sme v Balatonakarattyi. Ceny za stanovanie sa nám spociatku nezdali, vzhladom na to, ze doteraz sme spali zadarmo, no majitelia boli ochotní zjednávat a navyše nám hned nacapovali tri pivá na úcet podniku, aby sa nám lepšie premýšlalo. Bolo isté, ze sa tu zdrzíme.

Stratený pohlad chvílu predtým ako sme sa dozvedeli, ze Balaton je hned za kopcom.

V budúcej casti sa budeme venovat Balatónu a jeho okoliu, tak nezabudnite opät v utorok otvorit stránky cyklomania.sk ...

 

Súvisiace clánky:

Cestopis: Na bicykloch od Trencína k Balatónu (cast prvá)

Twitter  
Prihlásiť Zaregistrovať

Prihlásenie k vášmu účtu

Užívateľské meno *
Heslo *
Pamätaj si ma

Vytvoriť účet

Polia označené hviezdičkou (*) sú povinné.
Meno *
Užívateľské meno *
Heslo *
Overenie hesla *
E-mailová adresa *
Overenie e-mailovej adresy *

Sledujte nás:

facebook