BSK: Cyklotrasu JURAVA otvorili slávnostnou cyklojazdou a posvätením

Twitter  

Viac ako 400 cyklistov prešlo v nedeľu po novootvorenej cyklotrase JURAVA, ktorá spája Svätý Jur, Raču a Vajnory.

jurava2

Cyklotrasa je súčasťou systému cyklomagistrály, ktorá prepája obce a mestá v malokarpatskej oblasti. Financovaná bola v rámci Operačného programu Bratislavský kraj a výška nenávratného finančného príspevku predstavuje cca 614-tisíc €. Slávnostné otvorenie a posvätenie cyklotrasy sa konalo pri Pustom kostolíku v Svätom Jure. 

jurava3„Je to jeden dlhodobý plán, aby vznikla pod Karpatmi jedna cyklotrasa, ktorá spája Bratislavu s podkarpatskými obcami a hlavne, aby táto cyklotrasa bola bezpečná pre rodiny s deťmi. Pevne verím, že táto etapa bude pokračovať aj na smer Svätý Jur, Pezinok až po Modru,“ povedal bratislavský župan Pavol Frešo, ktorý prešiel na bicykli spolu so starostom Vajnor Jánom Mrvom a desiatkami cyklistov úsek z Vajnôr k Pustému kostolíku v Svätom Jure, kde cyklotrasu slávnostne posvätili. Župan zároveň dodal, že je úplne zrozumiteľne a normálne, aby sme nechodili za dobrými cyklotrasami do Dolného Rakúska, ale aby sme si to užili tu u nás.

Podľa starostu bratislavskej mestskej časti Vajnory Jána Mrvu sa pripravoval projekt sedem rokov. „Teraz je skolaudovaných 12 stavebných objektov z 26 v troch samosprávach, štyroch katastrálnych územiach a v dvoch okresoch. Celý projekt bol schválený v januári, stavať sa začalo v apríli, teraz kolaudujeme,“ priblížil starosta. Zároveň doplnil, že ďalšie časti v intravilánoch obcí budú označené v priebehu novembra.

Najpočetnejšia skupina cyklistov vyrazila z Rače, medzi účastníkmi tohto úseku boli aj primátor hlavného mesta Milan Ftáčnik, starosta Rače Peter Pilinský. Na bicykli prišli aj europoslanec Ivan Štefanec a starosta Lamača Peter Šramko. Ďalšie skupiny cyklistov prišli ku kostolíku aj zo smeru od Pezinka, v peletóne bol aj primátor Svätého Jura Alexander Achberger. Slávnostného otvorenia sa zúčastnil aj primátor Pezinka Oliver Solga.

jurava4

Trasa bude napojená na plánované cyklistické trasy v zmysle Koncepcie rozvoja siete cyklotrás na území BSK. Prepojenie na už vybudované, alebo plánované cyklotrasy je nasledovné:

- v smere do centra Bratislavy na existujúcu cyklotrasu od Gaštanového hájika v Krasňanoch

- v smere z Krasňan a Rače do lesného masívu Malých Karpát,

- v smere zo Svätého Jura do Pezinka po hrádzi Šúrskeho potoka na vyprojektované cyklotrasy v katastri a intraviláne mesta Pezinok

- v smere zo Svätého Jura do lesného masívu Malých Karpát,

- v smere z Vajnor do Ivánky pri Dunaji a Vrakune popri Šúrskom potoku a Malom Dunaji s napojením na Medzinárodnú dunajskú cyklistickú cestu pri Slovnafte

JURAVA alebo tiež Malokarpatsko-vínna cyklomagistrála s dĺžkou 28 kilometrov bude súčasťou plánovaného nultého okruhu cyklotrasy okolo Bratislavy a zároveň bude vstupnou bránou do Malokarpatskej cyklomagistrály, ktorá by sa mala tiahnuť po celom východnom úpätí Malých Karpát. Projekt tak prispeje jednak k zvýšeniu kvality života obyvateľov Bratislavského kraja ale zároveň zvýši atraktívnosť tohto prostredia z hľadiska rozvoja aktivít cestovného ruchu.

Na území Bratislavského kraja sa v súčasnosti nachádza 800 km cyklotrás, pričom regiónom prechádzajú aj dve medzinárodné trasy EuroVelo a tri národné cyklomagistrály. V tomto roku pribudli aj tri cykloodpočívadlá, čo oceňujú najmä diaľkoví cykloturisti, a to v obciach Malé Leváre, Vysoká pri Morave a v Malých Karpatoch na Bielom kríži.

jurava5

Twitter  
Prihlásiť Zaregistrovať

Prihlásenie k vášmu účtu

Užívateľské meno *
Heslo *
Pamätaj si ma

Vytvoriť účet

Polia označené hviezdičkou (*) sú povinné.
Meno *
Užívateľské meno *
Heslo *
Overenie hesla *
E-mailová adresa *
Overenie e-mailovej adresy *

Najbližšie podujatie

Žiadne udalosti

Sledujte nás:

facebookgoogle-plustwitter